Friday, April 19th, 2024

İsrail İstihbaratı Mossad Neden Kripto Para Uzmanları Kiralamak İstiyor?

Dünya çapında artan kriptoya karşı ilgi, kaçınılmaz olarak çeşitli hükümetlerin ekosistem hakkındaki tecrübelerini genişletmesine yol açtı. Bunu başarmak için İsrail istihbarat teşkilatı Mossad  kripto para uzmanları kiralamak istediği bir açıklamada bulundu.

Gizli Operasyonlarda Kripto Paralar Kullanılabilir

Yerel basında çıkan haberlere göre, İsrail ulusal istihbarat teşkilatı kripto para birimleri ve finansal teknolojiler konusunda uzmanlar arıyor. Bu, ülkenin gelecekte kripto paralara karşı olumlu adımlar atabileceğinin sinyallerini vermekte.

Ancak bu hareketin arkasındaki nedenin, istihbarat ajanlarına ödeme yapmak ve kripto para birimleri aracılığıyla ekipman satın almak olduğu da iddia edilmekte. Gizli operasyonların ve istihbarat toplamanın hayati önem arz ettiği Mossad gibi bir ajans için mali gizlilik çok önemli bir gereklilik. Bunun için kripto paralar ile anonim bir şekilde ödemeler yapabilmek çok iyi bir avantaj sağlayabilir.

Kriptoya olan bu ani ilgi, İsrail’in mevcut terörle mücadele faaliyetlerinden de kaynaklanmış olabilir. Bu yılın haziran ayında, İsrail ordusu ve Hamas arasındaki savaşın ortasında, ülkenin Ulusal Terörle Mücadele Finansman Bürosu, örgütle bağlantılı olduğu düşünülen 84 kripto para adresine el konulmasını emretti.

Göreceli güvenliği ve anonimliği nedeniyle Bitcoin tercih ettikleri para birimi olsa da, Monero gibi anonim transferler sağlayan kripto paralar istihbarat teşkilatları için daha önemli olabilir.

Monero Nedir?

Kısaltması XMR olan Monero; hızı, gizliliği ve güvenli oluşuyla ön plana çıkan bir kripto para. Diğer kripto paraların aksine Monero’da kullanıcılar bir nevi kendi kendinin bankası. Diğer insanlar bakiyenizi göremeyeceği ve işlemlerinizi takip edemeyeceği için Monero’da güvenle işlem ve harcama yapabilirsiniz.

Monero’da tüm işlemlerin çıkış noktasını, miktarını ve varış noktasını gizlemek adına halka imzalar, gizli halka işlemler ve gizli adresler kullanılır. Halka imzalar bir gruba (halkaya) dahil, yani anahtara sahip tüm kullanıcıların atabileceği dijital imzalar olarak tanımlanır. Grupta herkes imza atma yetkisine sahip olsa da imzayı atanın kimliği bilinmez. Monero diğer kripto paralarda feragat edilen gizlilik elementine dair hiçbir ödün vermeden merkezsiz bir kripto paranın vaat edebileceği her şeyi kullanıcılarının kullanımına sunar.

Gizlilik kaygısıyla yola çıkan Monero’nun kodu tamamen sıfırdan geliştirildi. Şu ana dek 240 geliştirici Monero’ya katkıda bulundu. Cüzdan adresleri halka açık Blockchain’den görüntülenemeyeceği için Monero’da kimse işlemlerinizin takibini yapamaz. Bu durumu “ağ görünmezliği” sağlayan Kovri projesi perçinliyor. Proje I2P (Görünmez İnternet Projesi) node’ları ile işlemleri şifreleyip yönlendirir ve ağın sizi izlemesini engeller.

Facebook Comments