Sunday, April 21st, 2024

İstanbul’da Kripto Para Dolandırıcılığı Sebebiyle 18 Çinli Tutuklandı!

Kripto para ekosisteminin her ne kadar 12 yıllık bir geçmişi olsa da henüz yeni bir alan nitelendiriliyor ve kripto para birimleri son 4-5 yıldır popüler bir hal almış durumda. Buna ek olarak kripto para birimlerinin gözle görülür fiyat artışları ve karlar sebebiyle de popüler oldukları ifade edilebilir. Dolayısıyla dolandırıcılar da insanların para kazanma duygusunu istismar ederek ve kripto para birimlerini kullanarak faaliyetler gerçekleştiriyor.

18 Çinli Gözaltında

Sözcü’nün haberine göre İstanbul Silivri’de kripto para dolandırıcılar 9 ayrı villa kiralayıp çağrı merkezi kurdular. Ancak işin ilginç kısmı dolandırıcılık faaliyetini yürüten kişilerin Çinli olması.

Ortaya çıkan haberlere göre 18 Çin vatandaşı, Çin’den çalışma vaadiyle getirdikleri 101 kişinin pasaportuna el koyarak zorla çalıştırdılar. Ayrıca dolandırıcılığın hedefi de Türkiye’de yaşayan kişiler değil Çin’de yaşayan vatandaşlardı. Buna ek olarak çalışma vaadi ile getirilen kişilerin bilgisayar mühendisi ve bilgisayar programcısı olması da dikkatleri çekti.

Sözde Kripto Para Danışmanlığı

Elde edilen verilerde kötü niyetli kişilerin Çin’de online reklamlar verdiği ve “kripto para danışmanlığı” yaptıklarını iddia ettikleri belirtiliyor. Dolandırıcılar Çinli vatandaşları arayarak kripto paralarını kendilerine göndermelerini ve bu paraları iki katı şeklinde geri alacaklarını iddia ediyor.

Öte yandan zorla tutuldukları siteden gece saatlerinde kaçan ve polise giderek zorla çalıştırıldıklarını anlatan iki Çinli sayesinde operasyonun başlatıldığı ifade ediliyor.

Büyük bir operasyon yapan Asayiş Şube Gasp Büro Amirliği ekiplerinden elde edilen bilgilere göre çalışanlar 8.100 TL maaş alıyordu. Operasyonda 1.5 milyon TL, 712 cep telefonu, 112 bilgisayar, 677 sim kart, para sayma makinesi ve çok sayıda harddisk ele geçirildiği de yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Facebook Comments