Saturday, September 23rd, 2023

İtalya’da ‘Kovid’siz Ada’ planı tartışılıyor

İtalya’da koronavirüs sürecinde yaklaşan turizm döneminde sezonu kurtarmak için ‘Covidsiz ada’ planı tartışılıyor.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre turistik küçük adaların sakinlerinin, ülke genelindeki öncelikli kategori sıralamasından muaf tutularak bu ay sonunda aşılanması planlanıyor.

Bazı adaların belediye başkanları geçen ay, hükümetin pandeminin yönetimi için atadığı Covid özel komiserine bir mektup yazarak aşı kampanyasında küçük adalara öncelik verilmesini istemişti. Belediye başkanları, Yunanistan’ın bazı adalarında yaptığı gibi tüm sakinlerin hızla aşılanarak turizm sezonunda açılmalarının garanti edilmesini talep etmişti.

İtalyan basınındaki haberlere göre Covid Özel Komiseri General Francesco Figliuolo bu talebi kabul etti ve küçük adaların sakinlerinin bu ay içinde aşılanmasına onay verdi.

Turizm Bakanı Massimo Garavaglia  “Covidsiz ada” planıyla ilgili bir soruya yanıt verirken “Yunanistan’ın çok sayıda küçük adası var, bu yüzden bu yolu seçti. Biz de aynısını yapabiliriz” dedi.

Bakan, İtalya’nın Cumhuriyet Bayramı olan 2 Haziran’ın turizm sektörünün açılacağı tarih olabileceğini de söyledi.

İtalya’da daha önce Campania bölgesi yönetimi, bu bölgedeki Capri, Ischia, Procida gibi turistik adaların sakinlerine aşı önceliği tanınmasına izin vermişti. Ancak bu karar tartışmalara da yol açmış, ülke genelinde öncelikle yaşlıların ve riskli grupların aşılanması gerektiği ve bu adalara öncelik verilmesinin ayrımcılık teşkil ettiği gibi itirazlar gelmişti.

İTALYA’DA VAKA SAYISI NE KADAR?

Worldometers verilerine göre İtalya’da toplam koronavirüs vaka sayısı 3 milyon 700 bini aştı. Ülkede koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 112 bini geçti.

  • Nisan ayının ilk haftasında koronavirüs vaka sayısı yüzde 34 arttı

İtalya’da ‘Kovid’siz Ada’ planı tartışılıyor yazısı ilk önce Ekonomist üzerinde ortaya çıktı.

Facebook Comments