Saturday, February 24th, 2024

Jack Dorsey, Ünlü Rapçi Jay-Z ile Bir Bitcoin Bağış Fonu Kurdu

Twitter CEO’su Jack Dorsey, dünyaca ünlü rapçi ve yatırımcı Jay-Z ile bir Bitcoin bağış fonu kurdu.

Jack Dorsey, yeni bağış projelerine  “₿trust” adını verdiklerini Twitter’dan duyurdu. 500 BTC değerindeki ilk bağış Afrika ülkeleri ve Hindistan’a destek için kullanılacak. 500 BTC’nin güncel değeri ise yaklaşık 24 milyon dolar.

Jay-Z ve Jack Dorsey İşbirliği

Bitcoin’in güncel fiyatı yaklaşık 47,000 dolarken, 500 BTC’lik bağışın değeri ise yaklaşık 24 milyon dolara tekabul ediyor.  24 milyon dolarlık bağışla birlikte ₿trust fonu, dünyanın en büyük kripto para destek fonlarından biri oldu. Ayrıca Dorsey ek bir tweet’le ₿trust fonu için üç yönetim kurulu üyesine ihtiyaç duyduklarını, insanların müracaat etmesi için bir başvuru formu belgesi paylaşarak duyurdu.

 

Jay-Z kripto para alanında pek tecrübeli olmasa da, Twitter CEO’su Jack Dorsey bu alandaki en etkili savunuculardan biri. Aynı zamanda dijital ödeme platformu Square’in de CEO’su olan Jack Dorsey, Square aracılığıyla kripto para hibe programı sunarak Bitcoin (BTC) destek projelerine fon sağlıyor. Ek olarak Jack Dorsey, Washington DC merkezli düşünce kuruluşu Coin Center’a 1 milyon dolar değerinde bağış yapmıştı. Jack Dorsey’in uzun yıllardır Bitcoin’i desteklediği biliniyor.

Tweet’te fonun neden özellikle Afrika’da ve Hindistan’da kullanılacağını açıklanmasa da, bu gibi az gelişmiş ve kısıtlayıcı bölgelerin sektör için majör rol oynadığı varsayılabilir.

Akon Şehri Kuruluyor

2000’li yılların en popüler müzisyeni Akon, Afrika’da kripto para sektörünün gelişimi için büyük efor sarfediyor. Ünlü rapçi ve söz yazarı Akon, memleketi Senegal’de “Akon Şehri ” adı altında akıllı şehir planlaması yapıyor. Şehrin önümüzdeki 10 yıl içinde inşa edilmesi, “AKoin” adlı dijital para birimine dayalı bir ekonomiye sahip olması planlanıyor.

Facebook Comments