Sunday, December 3rd, 2023

Joe Biden’ın Bitcoin’e (BTC) Olan Etkisi İlk Günden Hissedildi: Peki BTC Yatırımcılarını Ne Bekliyor?

Joe Biden, ABD’nin 46. başkanı olarak görevine resmen başladı. Joe Biden’ın göreve başlamasından hemen sonra ise lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyatında sert bir düşüş görüldü. Uzmanlara göre bu durum hem Biden’dan etkilendi hem de Biden’dan bağımsız olarak yaşandı.

Bitcoin Fiyatı, Biden’dan Etkilendi mi?

BTC fiyatının direkt olarak Biden’dan etkilenme sebebi devir teslim ve bunun devamındaki güven tazelenmesi olarak ifade edilebilir. Biden’ın resmi olarak makama oturmasından sonra ABD borsaları güne yükselişle başladı. Bu, bütün piyasalarda ABD için olumlu bir durum olarak karşılandı.

Ünlü kripto para analisti The Crypto Dog, Joe Biden’ın daha önceki Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in uygulamaya almak istediği yasaya karşı çıkıp bunu iptal ettiğini ortaya çıkartan ilk kişi oldu. Biden göreve gelir gelmez Mnuchin’in sunduğu ABD’deki yatırımcılara ait kripto para cüzdanlarının denetlenmesi ve regüle edilmesi temalı taslağı rafa kaldırdı.

Mnuchin’in Olumsuz Yasa Teklifi Reddedildi

İlgili taslak ilk olarak 18 Aralık 2020 tarihinde ortaya atıldı. Taslak, 3.000 dolardan fazla kripto para işlemi yapanların incelenip, 10.000 dolardan fazla kripto para işlemi yapanların ise rapor edilmesi gerektiğini temel alıyor. Bu taslağın normalde 60 gün olan halktan yorum süresini de 15 güne düşürmesi kripto para yatırımcılarından ciddi tepki almıştı.

Ünlü avukat Jake Chervinsky, yeni Hazine Bakanı Janet Yellen’ın Mnuchin gibi olmayacağını vurgulayarak iyimser olduğunu belirtti. Aslında bu direkt olarak Biden’ın Bitcoin’e olan bakış açısı için de yapılmış bir yorum. Biden’ın ekibinin Bitcoin ve kripto paralar hakkında daha bilgi sahibi olduğu biliniyor ve Trump yönetiminin kötü hamleleri bu sayede telafi edilebilir.

SEC Başkanı Olarak Kripto Para Dostu Gensler Atandı

Buna ek olarak Biden’ın SEC Başkanlığı görevine kripto para yatırımcılarının yakından tanıdığı Gary Gensler’ı getirmesi de bakış açısının olumlu olduğunu gösteriyor. Gensler daha önce kripto paralarla ilgili akademik düzeyde çalışmalar yaptı ve ders verdi. Ripple davasının açıldığı şu günlerde sektöre böylesine hakim birisinin SEC Başkanlığına getirilmesi ise kripto para yatırımcılarına umut vermekte.

Gensler’ın gelmesi piyasaya umut verse de Biden yönetiminin bu havayı sürdürmesi için birçok yeniliğe imza atması gerekmekte.

Facebook Comments