Monday, February 26th, 2024

Joe Biden’ın Görevdeki İlk Hamlesi Kripto Paralara Yaradı!

Başkan Joe Biden’ın göreve geldiği ilk gün yaptığı ilk eylemlerden biri, eski Hazine Bakanı Steven Mnuchin tarafından önerilen ve tartışmalı bir hal alan Federal düzenleyici süreci dondurmak oldu. Bu süreç içerisinde kişisel kripto para cüzdanlarının düzenlenmesi süreci de vardı.

Biden’ın İlk Hamlesi

Bahsi geçen duyuru Mali Suçları İnfaz Ağı (FinCEN) dahil çeşitli federal kurumların başkanları için yayınlanan bir Beyaz Saray bildirisi ile yapıldı. Bildiride spesifik olarak kişisel kripto para cüzdanlarından bahsedilmiyor. Ancak bildirinin yayınlandığı tarihten itibaren 60 gün öncesini kapsayan ve gözden geçirilmeyi bekleyen tüm önerilerin dondurulacağı belirtiliyor.

Bu durum kripto para ekosisteminde oldukça olumlu karşılandı. Compound Finance genel danışmanı Jake Chervinsky, Biden’ın bu hamlesi, “Çok mücadele ettik ve nefes alma ve dinlenme hakkını kazandık. Janet Yellen, Steve Mnuchin değil. Ben iyimserim.” sözleri ile övdü.

Kişisel Cüzdanlar

Kişisel kripto para cüzdanları ile ilgili öneri 18 Aralık’ta eski ABD Hazine Bakanı Mnuchin yönetiminde FinCEN tarafından yapıldı. Eğer önerilen düzenlemeler resmi olarak kullanılmaya başlasaydı, bankaların ve para hizmeti işletmelerinin rapor sunması, kayıt tutması ve kişisel kripto para birimi cüzdanlarına ve bu cüzdanlardan işlem yapan müşterilerin kimliğini doğrulamaları gerekecekti.

Bu teklif, finans hizmetleri firması Square CEO’su Jack Dorsey de dahil olmak üzere endüstri liderleri tarafından büyük ölçüde eleştirildi. Dorsey o dönemde yaptığı açıklamalarda, bugün nakit para için gerekli olmadığı gibi kripto para birimi için de karşı tarafın adı ve adres bildiriminin gerekli olmaması gerektiğini dile getirdi.

Yeni Bakanlar ve Başkanlar

Biden, Janet Yellen‘i Hazine Bakanı olarak görevlendirdi. Ancak Yellen yaptığı son açıklamalarda, kripto para birimi işlemlerinin yasadışı faaliyetlerle ilgili olduğunu dile getirmiş ve engelleyici önlemler alınması gerektiğini belirtmişti.

Bununla birlikte Biden, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) başına ise bir kripto para dostu olarak görülen Gary Gensler‘ı seçti. Chervinsky ise bu isimlerin kripto para birimleri için önceki isimlerden daha iyi olacağını düşünüyor.

Facebook Comments