Sunday, April 14th, 2024

JPMorgan Chase’den “Şirket İçi Bitcoin (BTC) Fonu” Hamlesi!

JPMorgan Chase, bu hafta ilk kez Özel Banka müşterilerine şirket içi bir Bitcoin fonu sunmaya başladı. Böylece banka, “Bitcoin’i tamamen reddeden” kurum sıfatını tam anlamıyla bir kenara bırakarak “Bitcoin destekçisi” kurum dönüşümünün tamamlamış oldu.

Şirket İçi Bitcoin Fonu

Konuya aşina olan iki kaynağa göre, etkin bir Bitcoin kurumu NYDIG ile ortaklaşa sunulan ve pasif olarak yönetilen fonun henüz müşterilerden herhangi bir yatırımı yok. Bu durumun ise danışmanların dün bankayla yapılan bir lansman görüşmesinde görevlendirilmesi ile yakın zamanda değişeceği ifade ediliyor.

JPMorgan henüz konuyla ilgili net bir açıklama yapmaktan kaçınırken kaynak kişiler, müşterilere özel piyasalarda bulunan en güvenli ve en ucuz bitcoin yatırım aracı olarak sunulacağını söyledi.

Bunlara ek olarak bankanın CEO’su Jamie Dimon’ın bir Bitcoin eleştirmeni olduğu biliniyor. Ancak Dimon her ne kadar Bitcoin’i küçümsese de müşterilerinin sürekli olarak Bitcoin ürünleri talep ettiğini de kabul ediyor. Bu neden daha önce yaptığı açıklamalarda JPMorgan’ın bu ürünleri güvenli bir şekilde sunma sorumluluğu olduğunu dile getirdi.

Dimon Mayıs ayında Wall Street Journal’a yaptığı açıklamalarda, “Bitcoin destekçisi değilim, Bitcoin umurumda değil. Öte yandan müşteriler ilgileniyor ve ben müşterilere ne yapacaklarını söylemiyorum.” sözlerini kullanmıştı.

Bitcoin ETF’leri

Bunların yanında JPMorgan’ın şu anda özel olarak bir Bitcoin ETF başvurus bulunmuyor. Ancak başak birçok firmanın Bitcoin ETF başvuruları hala SEC’in masasında bekliyor. Buna ek olarak Grayscale’in, zamanı geldiğinde yüksek ücretli Grayscale Bitcoin Trust ürününü bir ETF’ye dönüştürmesi bekleniyor.

Ayrıca NYDIG’nin SEC’in incelemeye başladığı bir Bitcoin ETF başvurusunda bulunduğu biliniyor. Öte yandan Business Insider’a göre, bankanın tüm varlık yönetimi müşterileri, yakın zamanda JPMorgan aracılık hesabı aracılığıyla GBTC gibi Bitcoin fonlarına erişme yeteneği kazandı. Ancak yeni Bitcoin fonu JPMorgan Private Bank müşterileriyle sınırlıdır.

Facebook Comments