Saturday, February 24th, 2024

JPMorgan Stratejistleri, Bitcoin (BTC) Fiyatı İçin “Olması Gereken” Seviyeyi Açıkladı

Bitcoin (BTC) fiyatının yükselişi ile ilgili geçtiğimiz aylarda önemli açıklamalarda bulunan JPMorgan analistleri, şimdi ise düşüş tahminlerinde bulunmaya başladı.

Bitcoin Fiyatı İçin Adil Seviye

JPMorgan stratejistleri tarafından aralık ayında yayınlanan raporda Bitcoin’in altın ile rekabet etmeye başladığı ve uzun vadede 400.000 dolar gibi rekor bir fiyata çıkabileceği belirtilmişti. JPMorgan şimdi ise Bitcoin’in olması gereken değerinin 25.000 dolar olduğunu açıkladı.

jpmorgan btc

ABD’nin en büyük bankası tarafından yayınlanan 18 Şubat tarihli raporda, sadece Bitcoin değil aynı zamanda blockchain, finansal teknolojiler ve dijital para birimleri de ele alınmış gibi gözüküyor. Bitcoin fiyatının tüm zamanların rekorunu kırdığı ve 50.000 doların bile üzerine çıktığı bir anda yayınlanan rapor, BTC için pek iyi şeylere yer vermiyor.

JPMorgan: Bitcoin, Altının Yerini Alıyor

JPMorgan stratejistlerine göre Bitcoin şu an değerinin çok üzerinden işlem görüyor. Bunun altına alternatif bir varlık olarak ön plana çıktığını ifade eden stratejistler, yeni nesillerin altın yerine BTC almasına vurgu yaptı. Bitcoin bu sayede rakiplerine karşı her geçen gün daha da büyüyor ve dijital altın ünvanını güçlendiriyor.

Analistler şimdiden risk ve sermaye hesaplamasına göre Bitcoin’in altını geride bıraktığını vurguladı. BTC’ye 25.000 dolar adil bedel biçen JPMorgan, bunun madencilik değerinin ise 11.000 dolara denk geldiğini açıkladı. Bitcoin madencileri şu an için en son ekipmanlar ve ucuz elektrik ile 1 BTC’yi gerçekten de 11.000 dolar seviyesinde kazabilmekte. Yine de bu değerleme tamamen madencilik maliyetine göre elde edilmedi.

JPMorgan, BTC yatırımcılarının umut beklediği bir duruma dair de açıklamada bulundu. Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık BTC almasının başka birçok şirketi daha sektöre çekmesi bekleniyor. Bankacılık devi ise diğer şirketlerin katılmasının çok zor olduğunu ve BTC’nin hala volatil olarak görüldüğünü belirtti.

BTC Fiyatı Hala Çok Volatil

Aslında FAANG hisseleri de 2010’lu yılların başlarında balon olarak görülse de bunların değeri artmaya devam etti. An itibarıyla dünyanın en değerli şirketleri arasında yer alan Facebook, Amazon, Apple, Netflix, ve Alphabet (GOOGLE) ise bunun balon olmadığının kanıtı.

Uzmanlar Bitcoin konusunda volatilite uyarılarında bulunmaya devam etse de bunun fiyat belirli seviyelere ulaşınca durulacağı düşünülmekte.

Facebook Comments