Wednesday, February 1st, 2023

JPMorgan Stratejistlerinden Bitcoin (BTC) Açıklaması: Sanıldığı Gibi Değil!

Dünyanın en büyük bankacılık kurumları arasında gösterilen JPMorgan, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) hakkında fikir değişikliğine gitmiş gibi gözüküyor. Wall Street’in mega-bankasındaki stratejistler, Bitcoin’in sanıldığı gibi bir sigorta veya değer koruma aracı olmayabileceğini vurguladı.

JPMorgan Stratejistlerinden Bitcoin Eleştirisi

JPMorgan’ın yıldızı parlayan iki stratejisti John Normand ve Federico Manicardi, Bitcoin’i portföy çeşitlendirme aracı olarak gören herkesin aslında risk aldığını belirtti. Bloomberg tarafından yayınlanan yazıda Bitcoin’in özellikle piyasadaki stresin ve belirsizliğin arttığı anlarda koruma aracı olarak kullanılabileceği iddiasının gerçeği yansıtmadığı vurgulandı.

Stratejistler, Bitcoin’in bu konuda bütün geleneksel varlıklar arasında en kötü durumdaki varlık olduğunu vurguladı. Uzmanlara göre koronavirüs salgınının zirve anlarında da değerinin %50’sinden fazlasını kaybeden Bitcoin, değer saklama aracı olmadığını net bir şekilde kanıtladı.

Bitcoin, Yatırımcıları Sert Piyasa Şartlarına Karşı Korumuyor

Uzmanlar ise lider kripto para biriminin değer saklama aracı veya çarpıcı piyasa şartları karşısında bir sigorta olmak yerine, döngüsel bir varlık olduğunu düşünüyorlar. Bu, Bitcoin’in belirli yıllarda zirve yapıp belirli yıllarda dibi göreceği görüşüne dayanıyor. Döngüsel hisse senetleri ve yatırımlar arasına restoran, hava yolu, mobilya, otomobil ve diğer keyfi endüstrilerin dahil edildiği biliniyor.

Birçok uzman ve ekonomist Bitcoin’i dijital altın olarak görse de stratejistler bunun böyle bir özelliğe sahip olmadığını düşünüyor. Uzmanlara göre ise yatırımcıların ancak portföylerinin %2’si kadar kripto para yatırımı yapmaları sağlıklı olabilir. JPMorgan uzmanlarının daha önce Bitcoin’in altının yerini alabileceğini vurguladığı biliniyor. Şu an yaşanan bu fikir değişikliği ise Bitcoin fiyatının bugünkü düşüşünden kaynaklı olabilir.

Facebook Comments