Saturday, September 23rd, 2023

Kamuya da izin geldi! İşte yeni kurallar…

Mithat Yurdakul / Ankara

Paylaşımlı e-skuter işletmeciliği ve kullanımında usul ve esaslar belirlendi. Ulaştırma ve Altyapı, Çevre ve Şehircilik ile İçişleri bakanlıklarınca hazırlanan yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Düzenlemeye göre e-skuter ayrı bisiklet yolu varsa taşıt yolunda sürülemeyecek, hız sınırı 50 km üzerinde olan yollarda kullanılamayacak. İkiden fazla e-skuter taşıt yolunda yan yana kullanılamayacak, başka bir araca asılmak, akrobatik hareket yapmak, tek elle sürmek, sırt çantası dışında yük taşımak yasak olacak. E-skuterin gece diğer araç sürücüleri ve yayalar tarafından farkedilmesi için 20 metre aydınlatmalı farı, kırmızı reflektörü ile 30 metreden duyulabilecek zili olacak.

15 yaş kriteri

Paylaşımlı e-skuter’da yetki belgesi almak için 500 bin TL sermayeye sahip olma şartı aranacak. Kamu kurum ve kuruluşları ile iştiraklerinde bu sermaye şartı aranmayacağı belirtilen yönetmelikle kamu kuruluşlarının da e-skuter yetki belgesi almasının önü açılmış oldu.

E-skuter şirketleriyle kullanıcılar arasında sözleşme yapılacak, müşterinin adı, soyadı, cinsiyeti, T.C. kimlik numarası kayıt altına alınacak. E-skuterler, sadece izin alınan belediye sınırlarında kullanılabilecek. 15 yaşını bitirmeyenler e-skuter kullanamayacak.

Park yasağı

Sürücüler araçlarını, kamu nizamını bozacak, özel mülkiyeti ihlal edecek, yayalar ve engellilerin hareketlerini, araç ve yaya trafiğini engelleyecek şekilde park edemeyecek. E-skuter şirketleri, trafiği engelleyecek şekilde park edilen araçları 2 saat içinde toplamak zorunda olacak.

Paylaşımlı e-skuter kullanım ücreti ile ilgili taban veya tavan ücret tarifesi uygulaması getirebilecek. Paylaşımlı e-skuter işletmeciliği yapacak firmalar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yetki belgesi, yerel makamlardan e-skuter izni alarak faaliyet gösterebilecek. Yetki belgelerinin süresi 5 yıl olacak ancak uzatılabilecek.

Yönetmelik hükümlerinin ihlali durumunda hizmet sağlayan işletmelere, 1000, 10 bin veya 50 bin lira idari para cezası uygulanacak. Bir ilçede veya belediyede, her 200 kişiye 1 e-skuter düşecek şekilde faaliyet izni verilebilecek. Nüfusun mevsimsel değiştiği veya talebin fazla olduğu yerler ile nüfusu 20 binin altında olan belediyelerde e-skuter sayısı artırılabilecek. Havaalanı, üniversite kampüsü gibi özel alanlarda sayı kısıtı uygulanmayacak.

Bölge sınırını aşana 48 saat süre

Yetki belgesi sahipleri, sadece izin aldıkları belediye-bölge sınırları içerisinde faaliyette bulunabilecek. İzin alınmayan bir belediye ya da bölge sınırları içerisinde kullanılması durumunda, e-skuterlerin 48 saat içerisinde izin alınan sınırlar içerisine getirilmesi gerekecek.

En az yüzde 30 yerli üretim şartı

2025’te uygulanacak yönetmelik maddesine göre, yetki belgesi alan şirketlerin kullanacağı e-skuterlerin en az yüzde 30’u yerli üretim olacak.
Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce paylaşımlı e-skuter işletmeciliği yapan gerçek veya tüzel kişiler, 31 Temmuz 2021’e kadar yönetmelik hükümlerinden muaf tutulacak.

Facebook Comments