Saturday, April 20th, 2024

Karsan yeni iş anlaşması hissede haraketli gün!

Geçen haftanın hareketli hissesi Karsan hisse Oyak Renault ile yeni iş anlaşması imzaladığını duyurdu. Anlaşmanın detayları ve hissenin durumu…

Karsan hisse iş anlaşmasının detaylarına göre şu bilgilere yer verildi.

 • Karsan ile Oyak Renault arasında, Renault Megane Sedan markalı araçların Karsan tarafından üretilmesine ilişkin anlaşmaya varılmış olup, 02/08/2021 tarihi itibariyle sözleşme imzalanmıştır.
 • Söz konusu sözleşmenin süresi üretim başlangıç tarihinden itibaren (5) beş yıldır.  Sözleşme uyarınca üretim başlangıcı için gerekli yatırımların 1,5 yıl sürede tamamlanması planlanmaktadır.
 • İlgili üretimin Karsan tesislerinde yapılması için planlanan yatırım tutarı 210 Milyon TL’dir. Söz konusu yatırım yıllık 55.000 adetlik kapasiteye cevap verecek şekilde olacaktır.
  Kamuoyu ve yatırımcılarımızın bilgilerine sunulur.

Karsan geçen hafta borsanın en çok kazandıran hissesi oldu.

-Karsan Otomotiv en çok prim yapan hisse

 • Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksine dahil hisse senetleri arasında bu hafta en çok yükselen yüzde 21,22 ile Karsan Otomotiv oldu.
 • Onu yüzde 16,42 ile Kordsa Teknik Tekstil, yüzde 15,79 ile Çemaş Döküm izledi.

Geçtiğimiz hafta Karsan hisselerinde hacim bakımından da hareketli görünüm gösterdi ancak bugün kazançlarının bir kısmını vererek güne başladı.

 • 27 Temmuzda yukarı yönlü hareketine başlayan hisse son dört günde 3,60 TL seviyelerinden 4,60 seviyelerine yükselerek yaklaşık yüzde 25 prim yaptı ancak haftanın ilk gününde %4.5 negatif başlayarak 4,35 seviyesine geriledi ve devre kesici uygulandı.
 • Son dört günde prim yapan hisse de işlem hacimleri de dikkat çekti Son dört günde işlem hacimleri 500 milyon TL seviyesini geçerek üst sıralarda yer aldı.
 • Bugün ise 600 milyonluk işlem hacmine ulaşan hisse borsada en yüksek işlem hacmine sahip ikinci kağıt durumunda.
 • Haftanın ilk işlem gününde de işlem hacmi bakımından zirvede yer alan hissede hareketlilik devam ediyor.

Aracı kurum dağılımındaki güncel durum ise aşağıda yer almaktadır.

Son dönemde KARSAN yurtdışında Almanya başta olmak üzere birçok ülkede ihale kazanması ile gündeme geliyor.

Son olarak Romanya’da yüklü ihale kazandı.

Karsan ihale açıklamasının detaylarına göre şu bilgilere yer verildi.

 • Şirketimiz, Timisoara Belediyesi’nin şehir içi toplu ulaşım hizmetlerinde kullanılmak üzere Romanya Bölgesel Kalkınma ve Kamu Yönetimi Bakanlığı tarafından açılan, 44 adet 18 metre uzunluğunda elektrikli belediye otobüsü alımı ihalesine katılım sağladığını 15 Aralık 2020 tarihli KAP (Kamuyu Aydınlatma Platformu) açıklamasında detaylı olarak duyurmuştur.
 • İhale kapsamındaki elektrikli otobüslerin 6 yıllık bakımı için gerekli malzeme tedariği ile şarj istasyonu temininin de Şirketimiz tarafından üstlenileceği ihaleyi kazandığımız ihale mercii tarafından tarafımıza bildirilmiş olup, diğer katılımcıların itiraz süreci devam etmektedir. Gelişmeler kamuoyu ve yatırımcılarımız ile paylaşılacaktır.

Avrupa pazarında Karsan’ın payı artmaya devam ediyor!

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Karsan’ın 2018 yılında tanıtımını yaparak 2019 başında yollarla buluşturduğu ilk elektrikli modeli Jest Electric, iki sene içerisinde Avrupa pazarında önemli bir satış başarısı yakaladı. Avrupa’da pazara sunulduğu ilk yıl olan 2019 yılında kendi segmentinde yüzde 24 pazar payı elde etmeyi başaran Jest Electric’in, 2020 yılında pazar payı yüzde 43’e ulaştı.

Wim Chatrou – CME Solutions tarafından yayınlanan 2020 yılı Avrupa Minibüs ve Otobüs Pazarı Raporu’na göre, Jest Electric 3,5-6 ton arası elektrikli minibüs sınıfında rakiplerini geride bırakarak 2020 yılında Avrupa pazarının lideri oldu. Karsan mühendislerinin tecrübesi ve BMW i teknolojisine sahip elektrik bataryalarıyla rakiplerinden ayrılan Jest Electric, Romanya ve Fransa başta olmak üzere, Almanya, İsviçre, Portekiz, İtalya, İspanya gibi bir çok Avrupa ülkesinde yaygın olarak hizmet veriyor. Jest Electric’in küçük otobüs sınıfında elde ettiği bu önemli başarıda, özgün boyutlarının yanı sıra Karsan’ın sağladığı distribütörlük ve satış sonrası hizmetler alanında yatırımları da büyük rol oynadı.

“Minibüs alanındaki deneyimlerimizi teknolojiyle birleştirdik”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Karsan Üst Yöneticisi (CEO) Okan Baş, “50 yılı aşkın süredir Türkiye’de minibüs pazarının en önemli oyuncularındanız. Şüphesiz ki, buradaki derin tecrübemiz Avrupa’daki başarımızın da temelini oluşturuyor. Avrupa pazarının ihtiyaç duyduğu yeni nesil, sıfır emisyonlu toplu taşıma araçlarını üretirken saha araştırmalarından batarya teknolojilerine kadar geniş kapsamlı bir çalışma yaptık. Bu çalışmalar neticesinde, minibüs boyutları alanındaki deneyimimizi BMW i teknolojisiyle birleştirdik.

Ar-Ge ekibimizin özverili çalışmalarıyla dayanıklı, yüksek performanslı ve ideal boyutlarıyla tercih edilen bir model ortaya çıkardık. Jest Electric’in sadece iki yıl içerisinde kendi sınıfında pazar lideri olması ise doğru adımlar attığımızın göstergesi. Çevreci toplu taşıma araçları alanında Avrupa’da söz sahibi olmak için yüksek kalite ve performansta farklı modeller geliştirmeye ve pazarla buluşturmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yüksek manevra kabiliyeti ve benzersiz yolcu konforuyla kendini kanıtlayan Jest Electric, 170 HP güç ve 290 Nm tork üreten BMW üretimi elektrikli motor ve yine BMW üretimi 44 ve 88 kWh bataryalarla tercih edilebiliyor. 210 km’ye kadar menzil sunarak bu anlamda 6 metrelik küçük otobüs sınıfının en iyi performansını gösteren Jest Electric’in enerji geri kazanımı sağlayan rejeneratif fren sistemi sayesinde bataryaları yüzde 25 kendi kendini şarj edebiliyor. 10,1 inçlik multimedya dokunmatik ekranı, tamamen dijital gösterge paneli, anahtarsız çalıştırma, USB çıkışları ile donatılan ve talebe bağlı olarak Wi-Fi uyumlu altyapı sağlayan Jest Electric, 4 tekerlekte bağımsız süspansiyon sistemiyle de binek otomobil konforunu aratmıyor.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi – https://t.me/borsaistanbulforum

The post Karsan yeni iş anlaşması hissede haraketli gün! appeared first on Para Ajansı.

Facebook Comments