Saturday, February 24th, 2024

Kıdemli Analistten Bitcoin (BTC) Uyarısı: Bu Seviyenin Altında Her Şey Değişebilir

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), bundan yaklaşık 1 hafta önce 40.000 dolar seviyelerinden işlem görüyorken 21 Ocak gecesinde oldukça sert bir düşüş yaşadı ve 28.800 dolara kadar geriledi. BTC fiyatının Bitstamp kripto para borsasında 28.800 dolar seviyelerine kadar gerilediği ve %20’den fazla düşüş yaşadığı görülüyor.

Bitcoin Fiyatı 28.800 Dolara Geriledi

Önde gelen kripto para analistleri Bitcoin fiyatını 40.000 doların üzerine kadar çıkartan yükseliş döneminde de yatırımcıları bunun gibi düşüşlere karşı uyarmıştı. Analistler, Bitcoin fiyatının daha önceki 2017 yılı rallisinde %30 ve %40 arasında düşüşler yaşadığını ve piyasanın buna hazır olması gerektiğini ifade etti. Yatırımcılar ise BTC fiyatı hiçbir zaman düşmeden yükselecek algısına kapılarak bu düşüşte panik oldu.

btc fiyat

BTC/USD işlem çifti bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 31.170 dolar seviyesine kadar çıkıp toparlanma sinyalleri verse de tanınan bir analist durumun özellikle belirli bir seviye altında kötüleşeceğine işaret etmekte. Oanda Europ’un baş stratejisti ve analisti Craig Erlam, Bloomberg’e verdiği demeçte Bitcoin fiyatı için 30.000 dolar altına işaret etti.

20.000 Dolar Altı, BTC İçin Çok Tehlikeli

Erlam, Bitcoin fiyatının 30.000 dolar altına gerilemesi durumunda çok kırılgan bir duruma gireceğini ifade ederek, bunun genel olarak kripto para piyasasını etkileyeceğini belirtti. Erlam, Bitcoin fiyatının kısa vadede 20.000 dolar seviyesine kadar da gerilemesini bekliyor.

Kısa vadede 20.000 doların görülmesinin kendisini şaşırtmayacağını belirten Erlam’ın çok fazla destekçisi olduğu da söylenebilir. Guggenheim CIO’su Scott Minerd de kısa süre önce Bitcoin fiyatının 20.000 dolara kadar düşebileceğini belirtmişti.

“Elinizdeki BTC’leri Satmayın”

Ünlü fon yöneticisi Anthony Scaramucci ise takipçilerine ellerindekileri BTC’leri ne olursa olsun satmamaları konusunda ısrar ediyor. Fonu ile milyonlarca dolarlık BTC alan Scaramucci, “kurumsal yatırım fırtınasının” henüz başlamadığını ve başladığında herkesin BTC’lerini satmaktan pişmanlık duyacağını belirtti.

Bitcoin fiyatının 20.000 dolara inip inmeyeceği veya yakın zamanda 40.000 doları göreceği kesin olmasa da kurumsal yatırımcının ilgi duyduğu şüphe götürmez bir gerçek. Kurumsal yatırımcının tam anlamıyla ne zaman sektörün içine gireceği ise fiyat rekorunun ne zaman görüleceğinin cevabı.

Facebook Comments