Sunday, December 10th, 2023

Kısa vadede Dolar’da değerlenme eğilimi var!

Son günlerde bültenlerimizi Reddit hareketi, GameStop ve Gümüş ile fazlası ile meşgul ettik. Bugün biraz daha klasik temamıza döneceğiz. Keza, kısa vadede doların değer kazanma ihtimalinin arttığını düşünüyoruz.

Türkiye’de dün açıklanan enflasyon rakamları, beklentilerin üzerinde sonuçlandı. TÜFE, yıllık olarak son 18 ayın, çekirdek enflasyon son 19 ayın, üretici enflasyonu ise son 20 ayın zirvesine yükseldi. Yurtiçi ÜFE ile TÜFE arasındaki fark 25 ayın zirvesinde! (bakınız grafik).

Bu veriler, TCMB’nin sıkı duruşunu teyit ettiği gibi, faiz indirim beklentisinin de yaz aylarına taşınmasına neden oldu. Nitekim, Hazine ve Maliye Bakanı Elvan’da, beklentilerinin üzerinde sonuçlanan enflasyon için “hedeflerden uzağız, önlemlerimizden taviz vermemeliyiz” dedi.

Dışarıda ise, dün AB’de açıklanan çekirdek enflasyonun son 6 senenin en yüksek seviyesine gelmesi, kafaları meşgul etti. Bir tarafta mutasyona uğrayan virüs, diğer tarafta aşı çalışmaları ve elbette küresel hisse senetlerinin gelmiş olduğu seviyelerin pahalı olarak görülmesi. Piyasalar kararsız!

Hatırlanacağı üzere, sene başı raporumuzda, yılın ilk çeyreğinde küresel olarak artacak enflasyonun, doların ellini kuvvetlendireceğini, piyasalarda bir miktar türbülans yaratacağını söylemiş, akabinde de, artan enflasyona rağmen FED’in faiz artırmayacak olmasının ’reel anlamda’ dolar faizini daha da eksiye çekeceğinden, piyasaların dönüp dolaşıp değer kazanan doları satacağını ve risk iştahının yeniden artacağını belirtmiştik.

Bu senaryomuz, eminin ki zihinlerde halen daha sıcak bir yer tutmaktadır. Temel anlamda, üst paragraftaki argümanlara ilave olarak (enflasyon endişesi) geçen haftadan itibaren hayatımıza giren Reddit ‘savaşçılarının’ da yarattığı ters rüzgar, finansal piyasaların bir gün yukarı bir gün aşağıya denge bulmakta zorlanmasına neden oluyor.

İçeride ise, TL’nin koruma kalkanının (faiz) en az 4-5 ay daha yüksek seviyelerde kalacağının anlaşılması, TL’deki değerlenmenin devam edeceğine bizleri inandırıyor. Takdir edersiniz ki, yurtdışında hava bozarsa, bunu TL ve TL cinsi varlıklar da eşlik edecektir. Ama büyük resimde, kur cephesinde bir müddet yatay hatta yukarı doğru bir düzeltme ardından 6,85 hedefi ile yeni bir düşüş dalgası başlayacağı üzerinde oyun planımıza sıkı sıkı sarılıyoruz (bakınız grafik).

Dünyada ise, dolar endeksinde, teknik olarak da rahatlıkla görülebileceği üzere, bir miktar değerlenme olabileceğini düşünüyoruz. Bu bağlamda, EURUSD paritesi 1,20 ; GBPUSD paritesi 1,35 seviyesinin altına gerileyebilir. Haftalık kapanışı önemle takip edeceğiz (bakınız grafik).

Hülasa, dolarda bir miktar yükselişe, geriye kalan her şeyde ise değer kaybına (geçici bir süre için) hazır olmak gerekiyor. Yılın flaş yatırım enstrümanı olan gümüşte, esecek dolar rüzgarı ile, görülmesi durumunda 25-26 dolar bandını alım fırsatı olarak göreceğiz.

Brent petrolün varil fiyatı, gerek makro ekonomik verilerde görülen toparlanma, gerek OPEC+’nın üretim kesintisi, gerekse de ABD’de azalan stoklara paralel bu sabah 59 dolara ulaştı. Enerji ithal eden Türkiye’nin enflasyonla mücadelesini sekteye uğratacak bir gelişme olduğunu da not düşelim.

Yeni gün başlangıcında, Asya borsaları günü %1-2 bandında düşüşle karşılıyor. ABD borsalarının vadeli endekslerinde de hava bulutlu. Gün pek de iyimser başlamıyor. Emtia fiyatlarında geri çekilme devam edebilir.

Veri takviminde ise, her hafta Perşembe günü olduğu üzere, TCMB’nin haftalık para ve banka istatistikleri (yurtiçi yerleşik DTH) ve menkul kıymet raporunu takip edeceğiz (yurtdışı yerleşiklerin TL ile aşkı). TCMB, reel efektif döviz kurunu açıklayacak. Yurtdışında ise İngiltere Merkez Bankası faiz toplantısı (politika değişikliği beklenmiyor), ABD işsizlik maaşı başvuruları takip edilebilir.

 

 

Kaynak: iktisatbank.com

The post Kısa vadede Dolar’da değerlenme eğilimi var! appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments