Sunday, December 10th, 2023

Kıyımdan En Az Hasarla Çıkan 2 Coin: Solana (SOL) ve Cosmos (ATOM)

Bitcoin’in (BTC) 45.000 doların altına düştüğü ve hemen hemen tüm kripto para birimlerinin %10’un üzerinde geri çekilme yaşadığı piyasada en az hasarla kurtulan kriptoların Solana (SOL) ve Cosmos (ATOM) olduğu görülüyor. Çünkü her iki proje de önemli geliştirmeler yaşadı.

TradingView’den elde edilen veriler, SOL ve ATOM’un 23 Şubat’taki ilk işlem saatlerinde ilk fiyat düşüşlerini yaşadıklarını ancak her ikisinin de hızlı bir şekilde toparlanabildiğini ve gün içinde genel olarak piyasadan daha iyi performans gösterdiklerini gözler önüne serdi.

Solana ve DeFi Desteği

Solana fiyatı ilk olarak 22 Şubat’ta Solana Blockchain’in ilk otomatik piyasa yapıcısı (AMM) Raydium piyasaya sürüldüğünde yükselişe geçti. AMM platformu daha hızlı alım satımlar, paylaşılan likidite ve token sahiplerinin getiri elde etmeleri için yeni yollar sağlamayı hedefliyor.

Buna ek olarak Raydium platformunun piyasaya sürülmesi ile Ethereum’a bir rakip daha çıkmış oldu. Ethereum üzerindeki DeFi projeleri uzun zamandır yüksek işlem ücretleri sebebiyle yeni platformlar arıyor. Dolayısıyla Raydium gibi yeni projeler büyük rağbet görüyor.

Tüm bunları desteği ile SOL fiyatı son iki gündür yaşanan düşüşlerden etkilenmedi ve hatta bugün kendi rekorunu kırarak 16,4 doları gördü.

Cosmos ve Stargate Etkisi

Tüm piyasada düşüş yaşanırken yükseliş yakalayan bir diğer kripto para birimi de Cosmos (ATOM). Cosmos’un blok zincirleri için bir birlikte çalışabilirlik katmanı olan ve çok beklenen Inter-Blockchain Communication (IBC) protokolünü içeren son Stargate güncellemesi, ATOM’un düşüşlerden kaçabilmesini sağladı.

IBC, Cosmos Yazılım Geliştirme Kiti (SDK) ile oluşturulan Kava (KAVA) ve Band Protocol (BAND) gibi projelerin, Cosmos ağındaki diğer Blockchain’ler arasında kolayca birlikte çalışmasına ve token’larla köprü oluşturmasına izin verecek.

Her ne kadar ATOM, SOL gibi kendi rekorunu kırmamış olsa da fiyatın derin düşüşlerden kaçarak 20 dolarlık önemli seviyenin üzerinde kalmış olması büyük bir başarı olarak nitelendiriliyor.

Facebook Comments