Saturday, February 24th, 2024

Kraken Borsasından Bitcoin (BTC) Uyarısı: Rallide Sona Mı Geliniyor?

ABD’nin en büyük kripto para borsalarından Kraken, kullanıcılara yönelik önemli iki açıklamada bulundu. Kraken özellikle 8 Şubat tarihinde inanılmaz yoğunluk sonrasında borsanın yeni kullanıcı alımlarını ve kayıtlarını durdurduğunu belirtti. BTC fiyatının bir anda %20’den fazla yükseliş elde edip 48.000 dolara kadar yükselmesi, Kraken’in bile yoğunluğa yanıt verememesine neden oldu.

Bitcoin Volatilitesi Tehlikeli Seviyelere Ulaştı

Kraken hem buna hem de BTC’nin volatilitesine bakarak kripto para yatırımcılarına önemli bir uyarıda bulundu. Bitcoin’in volatilitesinin zirve seviyelere ulaştığını belirten Kraken yetkilileri, “Kara Perşembe” olarak bilinen gündeki volatiliteye çok yaklaşıldığını vurguladı. Kripto para sektöründe Kara Perşembe olarak bilinen Mart 2020’deki ünlü düşüş, fiyatın bir anda 3.000 dolara kadar gerilemesine yol açmıştı.

Bitcoin fiyatı bu tarihten sonra inanılmaz bir yükseliş elde ederek 20.000 dolara kadar yükselse de birçok yatırımcı o günün BTC için son olduğunu düşündü. Bu durum Bitcoin fiyatının tam olarak uçurumun kenarında ve belirsizliğin içerisinde olduğunu gösteriyor.

Bitcoin, İki Yolun Başlangıcında

Bitcoin o tarihlerdeki gibi sert bir düşüş yaşarsa bu durum birçok yatırımcı için satış korkusu yaratabilir. Ancak BTC’nin o tarihten sonra sert bir şekilde yükselmesi bunun aynı zamanda yükseliş de getirebileceğini düşündürüyor.

Özellikle Tesla sonrasında Apple’ın da Bitcoin alımı yapabileceği söylentileri, BTC fiyatını ayakta tutan temel unsur olabilir. RSI’nin alarm verdiği ve 90 seviyesinin üzerine çıktığı Bitcoin, buna rağmen yükselmeyi sürdürdü ve 48.000 doları gördü. Bütün teknik indikatörler Bitcoin için düşüş sinyali verirken fiyatın artması ise alış baskısı ile mümkün olmakta.

Kurumsal Yatırımcının BTC Alımı Durmayacak

Apple’ın Bitcoin alıp almayacağı kesin olmasa da kurumsal yatırımcılar her an daha fazla BTC almakta. Tesla öncesinde Ruffer Investment veya Guggenheim Fund gibi dev firmalar BTC aldığını açıklamıştı. Bu furyayı başlatan asıl şirket ise MicroStrategy olarak biliniyor. Kurumsal akımın yanı sıra Google Trends üzerinde rekor kıran BTC aramaları, bireysel yatırımcının da sektöre girdiğini gösteriyor.

btc

Bütün bunlar yükselişe işaret etse de 2017 yılında da benzer bir tablo oluşmasına rağmen piyasa sert çakılmıştı. Ünlü yatırımcı Su Zhu ise piyasanın 2017 yılına benzer bir düşüş yaşamayacağını ve BTC’nin artık sert düşüşler görmeyeceğini vurguladı.

Facebook Comments