Tuesday, January 31st, 2023

Kripto Dünyasında Büyük Yükseliş! Kimler, Neden Zarar Etti?

Bitcoin ve diğer büyük kripto varlıklarının son 24 saatteki olumlu performansı neredeyse 300 milyon dolarlık likidasyon yol açtı. Edinilen verilere göre, likidasyon 92.465 yatırımcıyı etkileyerek 286,14 milyon dolar kayba yol açtı. Likidasyonun çoğu Bitcoin ve Ethereum’da gerçekleşti.

Kısa Pozisyondaki Yatırımcılar Zarar Etti

Bitcoin yatırımcıları 103,73 milyon dolarlık likidasyon kaydederken, son 24 saatteki Ethereum likidasyonu 71,66 milyon dolar oldu. Bununla birlikte, LUNA tarafında 40 milyon doların üzerinde yaşanan likidasyon sürprize sebep oldu. ETC’de 8 milyon dolar ve LUNA Classic likidasyonları ise 6 milyon dolar civarındaydı.

En büyük tekli likidasyon 3,92 milyon dolar değeriyle OKEX BTC-USDT-SWAP’ta gerçekleşti. OKEX, FTX ve Binance 200 milyon dolardan fazla likidasyonun kaydedildiği borsalar oldu. Likidasyonların çoğu kısa pozisyonlardan kaynaklandı. Kripto piyasalarının canlanmasıyla birlikte, çoğu kripto paranın fiyatı birçok yatırımcının öngördüğünden daha hızlı yükseldi. Ancak uzun pozisyonları olan tüccarlar da bu likidasyondan kaçamadı.

LUNA Son 24 Saatte Fırladı

Geçtiğimiz 24 saat içinde Bitcoin %3,2 oranında artış gösterdi ve sadece üç gün önce 19.000 doların altında işlem gördükten sonra şimdi 21.000 doların üzerinde işlem görüyor. Ethereum, ETC, Luna Classic ve Luna’nın kendisi de dahil olmak üzere diğer kripto para birimleri de benzer performanslar sergiledi.

Özellikle LUNA, son 24 saat içinde değerinin %183 oranında arttığını gördü ve şu anda 5,63 dolar seviyesinde işlem görüyor. Genel olarak bakıldığında ise sektörün piyasa değeri 24 saat içinde %1,7 artarak 1,09 trilyon dolara yükseldi.

Kripto Düzenlemelerine Netlik Geliyor

Kripto paraların değerindeki artış şimdiden milyonlarca dolarlık çıkışlara yol açarken, yatırımcılar arasındaki iyimserliği de artırdı. Olumlu fiyat performansı muhtemelen çeşitli makroekonomik faktörlerin ve düzenleme olasılığının bir sonucu olabilir. Bitcoin ve çoğu kripto varlığın performansı S&P 500 ve Dow Jones’daki yükselişi yansıttı.

SEC başkanı Gary Gensler, CFTC’ye menkul kıymet olmayan varlıkların düzenlenmesi konusunda kontrol verilmesini desteklediğini söyledi. Bu, Bitcoin ve Ethereum’un CFTC’nin yetki alanına gireceği anlamına geliyor.

Bu arada ABD dolarının düşüşü de yükselişe katkıda bulundu. Neredeyse 20 yılın en yüksek seviyesine çıktıktan sonra Dolar, Cuma günü diğer büyük fiat para birimleri karşısında %1 oranında değer kaybetti.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Facebook Comments