Sunday, December 10th, 2023

Kripto Para Piyasası Yine Kırmızı: 100 Milyar Dolar, Piyasadan Silindi!

Kripto para piyasası genellikle haftanın ilk günü düzeltme yaşama geleneğine sahip olsa da bu sektörde her saniye sert düşüşler olabildiği biliniyor. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) de bunu yeni yatırımcılara hatırlatmak için güne sert bir düşüşle başladı. BTC/USD işlem çifti son 24 saat içerisinde %6 üzerinde düşüş yaşadı ve bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 34.688 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin’in Düşüşü, Altcoinleri Vurdu

Bitcoin fiyatının yaşadığı bu düşüş direkt olarak kripto para piyasasını da kötü etkiledi. Ethereum %8, Polkadot %9, XRP %5, Cardano %8, Litecoin %10, Bitcoin Cash %8 ve Chainlink ise %10,5 düşüş yaşıyor. Kripto para piyasasının toplam değeri ise neredeyse 100 milyar dolar küçüldü.

Kripto para piyasasının toplam değerine bakıldığında bunun 24 saat içerisinde 1 trilyon 73 milyar dolar seviyesinden 983 milyar dolar seviyesine kadar gerilediği ve neredeyse 100 milyar dolarlık kaybın yaşandığı görülüyor. Bitcoin’in önderlik ettiği bu düşüşte en çok darbeyi ise yine altcoinler yaşadığı gözlerden kaçmıyor.

Bitcoin Düşüşünün Sebebi Ne?

Crypto Quant CEO’su Ki Young Ju ise Bitcoin fiyat düşüşünün 35.000 dolara kadar sürebileceğini ve balinaların satış yaptığını açıkladı. Kripto para sektörünün tanınan isimlerinden Young Ju, daha önce verdiği yükseliş haberleri ile başarı elde etmiş ve adından söz ettirmişti. Young Ju’nun kısa vadede düşüş öngörmesine rağmen uzun vadede yükselişin devam edeceğine inandığı görülüyor.

Bitcoin için kritik seviyenin ise 34.000 dolar olduğu bilinmekte. ABD’de yaşanan başkanlık devri, ABD dolarının güçlenmesine ve BTC de dahil birçok varlığın zayıflamasına yol açtı. Uzmanlar bu durumu günler öncesinden öngörmelerine rağmen kripto para yatırımcılarının ise yine paniğe kapıldığı söylenebilir. Bitcoin’in uzun vadeli yükseliş hedefi ise birçok analiste göre zarar görmeden devam ediyor.

Facebook Comments