Sunday, December 3rd, 2023

Kripto Para Piyasasının Sert Düşüş Sebebi Belli Oldu!

Kripto para piyasası yine çok sert düzeltmelerden birisini yaşadı ve Bitcoin (BTC) fiyatı 50.000 dolar altını gördü. Aslında bugün sadece kripto para piyasası değil neredeyse ABD saatleri içerisinde işlem gören birçok piyasa sert etkilendi.

Biden’ın Vergi Planı, Bitcoin’i Etkiledi

Bu düşüşün temel sebebi ise ABD Başkanı Joe Biden tarafından yapılan açıklamalar oldu. Daha önce de vergi konusunda iddialı açıklamalar yapan Joe Biden’ın, kripto para regülasyonlarını arttıracağı ve bu regülasyonlara vergi yükünün de dahil edileceği belirtiliyor. Biden’ın önümüzdeki günlerde direkt olarak Kongre’ye yeni bir taslak sunacağı iddia ediliyor.

Aktarılacak olan yeni vergi taslağında şu an ödenen sermaye geliri vergisinin en az iki katı olacağı vurgulandı. İlk olarak Bloomberg üzerinde yayınlanan bu haber, daha sonra bütün dünyada paylaşıldı. Biden’ın özellikle milyoner yatırımcılardan %43,4 gibi inanılmaz bir vergi alması bekleniyor. Biden aslında seçim kampanyasında da buna vurgu yapmış ve böyle bir vergi planı olduğunu vurgulamıştı.

1 Milyon Dolar ve Üzeri Kazananların Vergi Oranı Değişiyor

Bloomberg’in isim vermeden dayandırdığı kaynaklara göre söz konusu teklif sadece 1 yılda 1 milyon dolardan daha fazla kazananları kapsayacak. Buna ek olarak aynı sürede yine aynı miktar veya üzerinde varlık sahibi olanlar da vergiye tabi olacak. Bu da kripto para sektöründeki balinaların yüklü satış yapmasını tetiklemiş olabilir.

 

ABD’deki yatırımcılar federal yasalara göre elde ettikleri gelire göre beyannamelerini kendi yapmalı ve her bir eyaletin kanununa göre bunu bildirmeli. Bloomberg, New York ve Kaliforniya içerisindeki milyonerlerin bu kanundan en sert darbeyi alanlar olabileceğini belirtti.

Balinalar Bitcoin Satıyor

Yüksek vergi alan eyaletlerde söz konusu 1 milyon dolarlık vergi oranının %50 ve üzerinde olabileceği belirtildi. New York içerisinde yaşayanlar için ise bunun %52 seviyesine ulaşacağı belirtiliyor. Kaliforniya’da durum çok daha kötü ve konuşulan oran %56,7.

Şu an piyasalarda görülen sert satışın sebebi ise yatırımcıların ellerindeki fonları satarak aslında tespit edilmeyi zorlaştırmak istemesi olabilir. Şimdi satış yapan yatırımcıların yeniden böyle bir kazanç elde etmesi için BTC fiyatının 85.000 dolar ve üzerine yükselmesi gerekiyor. Bu da balinaların yüklü satış sebebini ortaya koyuyor.

SP500 bu haber sonrası %1 gerilerken Dow Jones endeksi de %94 düşüş yaşadı.

Facebook Comments