Friday, October 22nd, 2021

Kripto Para Yatırımında Nerelerde Hatalar Yapılıyor? Nelere Dikkat Edilmeli?

Kripto para analisti ve YouTuber Lark Davis, dijital varlık yatırımcılarının bir boğa piyasasının ortasında  sık sık büyük kazançlar elde etmelerini engelleyen altı hata yaptıklarını ifade ediyor. Yeni bir videoda Davis, 242.000 abonesine kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmanın felakete ortam hazırladığını dile getiriyor.

Yatırımcıların Yaptığı Hatalar

Analist, yayınladığı son videosunda özellikle kaybetmeyi göze alamayacakları miktarlarla kaldıraçlı işlemler yapan yatırımcılara seslendi.

Son zamanlarda kripto para birimlerinden yüksek kazançlar elde etmek için kira parası, önemli bir birikim ya da kredi çekmek gibi aslında kaybı büyük zararla yaratabilecek paralarla kripto para alım satımı yapıldığı görülüyor. Analist e tam olarak bu konuya değiniyor ve “Kira paranızla kaldıraçlı işlemlere girmek gibi çılgınca bir şey yapıyorsanız çok kötü sonuçlar elde edersiniz.” ifadelerini kullanıyor.

Buna ek olarak başarılı yatırımcıları diğer yatırımcılardan ayıran bir özelliğin de özellikle altını çiziyor. Yatırım yapılan sermayenin korunmasının oldukça önemli olduğunu belirten popüler isim, başarılı yatırımcıların risk yönetimi konusunda çok iyi olduklarını ifade ediyor.

“Yatırımlarınızı Kontrol Edin”

Riske göre pozisyon büyüklüğünü ayarlayamayan yatırımcıların da eninde sonunda kaybedeceğini dile getiren Davis, yüksek riskli coin’lere ve token satışlarına portföyün en fazla %3’ü ile girilmesi gerektiğini ifade ediyor. Bu noktada Davis, %1 ya da %1 gibi küçük kayıplarla başa çıkılabileceğini ancak kaybın büyümesi halinde dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor.

Bunlara ek olarak bizim de defalarca dile getirdiğimiz gibi Davis de yatırımcıların kendi araştırmalarını yapmadan kripto para alım satımına başlamalarının en büyük hatalardan biri olduğunu düşünüyor. Çoğu kişinin araştırma yapmadan sadece bir influencer’ın ya da herhangi bir analistin bahsetmesi ile yatırım yaptığını belirten analist, “O kripto paranın veya token’ın gerçekte ne olduğunu, gerçekte ne yaptığını anlamanız gerekiyor. Neden buna yatırım yaptınız, bu kripto para birimine yatırım yapıp elinizde tutmanın asıl nedeni nedir?” sözlerini kullanıyor

Çok Fazla Panik Yapmamak Gerek

Sık sık yatırımcıların küçük bir düşüşte panik yaptığı ve bu sebeple kayıpta olsalar dahi ellerindeki kripto parayı sattıkları görülüyor. Davis’e göre bu da başka bir hata olarak karşımıza çıkıyor.

Facebook Comments