Sunday, April 14th, 2024

Kripto paralarda vergi tartışması: Janet Yellen’dan değişikliğe karşı lobi!

ABD’deki altyapı kanun teklifinin kripto para başlığındaki vergi tartışması gittikçe büyüyor. Geçtiğimiz ay senatör Rob Portman’ın teklifi, altyapı kanununun geçmesi halinde, yapılacak harcamalar için kripto paralardan da vergi alınmasını öngörüyordu.

Neredeyse tüm kripto para evrenini kapsayan bu teklif, Beyaz Saray’dan onay alırken sektörden ise tepki görmüştü. Hatırlanacağı üzere daha sonra üç senatör Ron Wyden, Cynthia Lummis ve Pat Toomey de kripto para maddelerine karşı çıkarak yeni bir teklif sunmuşlardı.

Son dakika değişiklik talebi

İşte bu teklifin dün Senato’da kabul edilmesi bekleniyordu ancak son anda ilk teklifi yapan Portman ve senatör Mark Warner, yeni bir değişiklik paketiyle geldiler ve Wyden, Lummis, Toomey üçlüsünün değişiklik paketine karşı çıktılar.

Yellen’dan değişikliğe karşı lobi

Bu son dakika değişikliğinin altında ise Hazine Bakanı Janet Yellen’ın lobisinin bulunduğu iddia ediliyor. Kripto paralara karşı sürekli olarak olumsuz görüş belirten Yellen’ın, Wyden-Lummis-Toomey üçlüsünün teklifinin reddedilmesine yönelik lobi yaptığı ve birçok senatörle de birebir konuştuğu belirtiliyor.

Washington Post’un isimlerini açıklamadığı iki kaynağa göre ayrıca Yellen, ilk değişiklik teklifini yapan Wyden’a da bu konuda lobi yaptı.

Brian Armstrong bu konuya değinmişti

Bilindiği üzere Coinbase borsasının CEO’su Brian Armstrong da, dün Twitter’dan yaptığı yorumlarda bu konuya değinmiş ve “broker”lık tanımının çok geniş bir alanı kapsadığını ancak bir akıllı sözleşmenin bu tanıma girmesinin mümkün olmadığını belirtmişti.

İşte Wyden-Lummis-Toomey üçlüsünün yasa teklifinin ilgili maddesindeki değişiklik talepleri bu mantıksızlıkları ortadan kaldırıyordu. Kripto para evreni de bu üçlünün getirdiği teklifin kabul edilmesi yönünde senatörlere durumun anlatılmasını istiyordu.

Yeni teklif de kripto para sektörünü memnun etmiyor

Dün akşam son dakikada ortaya atılan ikinci değişiklik teklifinin, ilk Portman teklifine oranla daha fazla kripto para katılımcısını vergiden muaf tuttuğu ancak Wyden-Lummis-Toomey üçlüsünün teklifine oranla da yine daha büyük bir grubu vergi kapsamına aldığı belirtiliyor.

Kripto para maddelerinin hafta sonu tartışılmaya devam edeceği belirtilirken, uzmanlar sadece bu konuda değil, aynı zamanda trilyon dolarlık genel altyapı kanun teklifinde de tarafların anlaşmasının zor olduğunu belirtiyorlar.

Beyaz Saray, Portman-Warner tarafında…

Bilindiği üzere Biden yönetimi ve Janet Yellen tamamen aynı tarafta… Beyaz Saray sözcüsü Andrew Bates, dün akşam yaptığı açıklamada Warner-Portman teklifinin daha “dengeli” olduğunu belirterek, Senato Finans Komitesi Başkanı Wyden’a da teşekkür etmişlerdi.

Kanun teklifinin kripto para başlığı tartışmalarının Senato’da hafta sonu da devam edeceği belirtildi.

Öte yandan Wyden’ın, madencilik hakkında “Çevreyi kirleten bu iş koluna destek olunmaması gerekir” şeklindeki açıklaması da kripto para evreninden tepki görmüştü. Bu açıklamadan sonra Yellen’ın, Wyden’a da lobi yaptığı haberlerinin çıkması da dikkat çekiyor.

The post Kripto paralarda vergi tartışması: Janet Yellen’dan değişikliğe karşı lobi! appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.

Facebook Comments