Sunday, August 7th, 2022

Kripto Platformundan Yatırımcılara Uyarı: Hafta Sonu Alım İşlemlerini Kısıtlayabiliriz!

Online brokerage platformu eToro yaptığı bir açıklama ile talep ve volatilite devam ederse bu hafta sonu Bitcoin ve kripto alımını sınırlayabileceği konusunda müşterilerini uyardı.

Sebep: Sınırlı Likidite

eToro kullanıcılarına gönderdiği bir e-posta ile sınırlı likidte ve kripto para birimlerine daha önce hiç görülmemiş bir talep birleştiğinde hafta sonu boyunca alım emirlerinde sorunlar yaşandığını dile getirdi. Şirketin açıklamalarına göre bu sebeple hafta sonu girilecek alım emirlerine sınırlamalar getirilebilir.

Bunlara ek olarak eToro’dan bir sözcü The Block’a yaptığı açıklamalarda, bu durumun sadece gelecek hafta sonu için geçerli olduğunu ama volatilite ve talebin aynı oranda artması durumunda diğer hafta sonları için de uygulanabileceğini ifade etti.

7/24 Açık Piyasalar

Kripto para piyasaları 7 gün 24 saat açık olan ve dolayısıyla işlem yapılan piyasalardır ve yatırımcı katılımı özellikle şu anki gibi boğa koşusu sırasında hafta sonları artabilir. Bitcoin‘in değeri son bir ay içinde iki katından fazla yükselirken de aslında yatırımcı talebinin artması beklenmedik bir durum değildi.

eToro’nun Kısıtlamaları Nasıl Uygulanacak

E-postalarda yapılan açıklamalara göre eğer hafta sonu bir kısıtlama uygulanırsa, her kullanıcı için geçici süreyle maksimum satın alınabilecek belli bir miktar belirlenecek ve yeni satın alma emirleri verme özelliği bir süre devredışı bırakılacak.

Sözcü konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda bahsi geçen değişiklikleri bu hafta sonu kesin olarak uygulayıp uygulamayacaklarının belli olmadığını ancak kullanıcılarının bu olasılığın farkında olmalarını istediklerini dile getirdi.

Ayrıca son e-postada eToro kripto para işlemlerinde çok kısa sürede daha fazla değişiklik yapmak zorunda kalabileceklerini de belirtti.

Bunlara ek olarak Bitcoin 42.000 dolar olduğunda da eToro’nun sorunlar yaşadığını belirtmek gerekiyor.

Facebook Comments