Sunday, April 21st, 2024

Kripto Türev Borsası FTX’ten Önemli Adım: Sponsorluk Anlaşmaları Artıyor

Son zamanlarda kripto para birimi endüstrisinin spor alanında daha fazla rol oynamaya başladığını görüyoruz. Bu gerek fan token’lar ile, gerekse de çeşitli sponsorluk anlaşmaları ile karşımıza çıkıyor. Bu yönde adım atan son platformun ise FTX olduğu görülüyor.

FTX’ten Önemli İsim Hakkı Adımı

Yapılan son açıklamalara göre, kripto türev borsası FTX, kendi markasını tanıtmak amacıyla California Üniversitesi Cal Memorial Stadyumu’nun isim haklarını satın aldı. Sam Bankman-Fried’ın başında bulunduğu türev borsası, üniversite ile 10 yıllık ve 17.5 milyon dolarlık bir isim hakkı anlaşması imzaladı. Böylece borsa spor alanında da adından söz ettirecek gibi görünüyor.

Öte yandan stadyumun ev sahibi takımı Cal Golden Bears, Bloomberg’e göre bu futbol sezonunda artık oyunlarını yeni marka FTX Field’da oynayacak. 17.5 milyon dolar da üniversiteye kripto para birimi şeklinde ödenecek. Anlaşma, FTX’in kripto bilincini artırmak için spor sponsorluğu alanında attığı son adım olarak nitelendirilebilir.

Buna ek olarak Mart ayında borsanın Kuzey Amerika bölümü FTX.US, Miami Heat basketbol takımıyla isim hakları anlaşması imzalamıştı. Ortaklık ile birlikte takımın stadyum ismi FTX Arena olarak değişmişti.

Şirket ayrıca Major League Baseball’un (MLB) resmi kripto borsası olarak da karşımıza çıkıyor. En az 5 yıl sürmesi beklenen sponsorluk anlaşmasının bir parçası olarak, her MLB hakemi üniformalarına bir FTX amblemi takıyor.

FTX ve Cal Golden Bears

Cal Memorial stadyumu, Bankman-Fried’in yatırım firması Alameda Research’ün adaşı olan Alameda County’de bulunuyor. FTX yöneticilerinden bazılarının da Cal Golden Bears ile uzun süredir devam eden bağları var ve Operasyon Direktörü Sina Nader, lisans öğrencisiyken Golden Bears’ın doğrudan üyesiydi.

Öte yandan Haziran ayında, yedi kez Super Bowl şampiyonu olan oyun kurucu Tom Brady ve eşi Gisele Bündchen, kriptonun benimsenmesini teşvik etmek için FTX ile ortaklık kurdu. Anlaşma ile Brady ve Bündchen FTX‘te hisse senedi aldı ve kripto yatırımı yaptı.

20 Temmuz’da ise FTX’in 900 milyon dolarlık bir artışla kripto fonlama rekorunu kırdığı ve 10 milyar doları aşan bir şirket olarak  “Borsa devi” haline geldiği ifade edildi.

Facebook Comments