Saturday, February 24th, 2024

Kriptolarda Kartlar Yeniden Dağıtılıyor: Sıralamalar Sürekli Değişiyor!

Kripto para birimlerinin volatil olduğu ve piyasada her gün farklı bir projenin öne çıktığı doğru. Ancak son zamanlarda özellikle 2021 yılında yaşanan boğa koşusu sırasında işlerin çok hızlı değiştiği görülüyor. Herhangi bir değişiklik olmadan yerini koruyabilen ise iki kripto para birimi bulunuyor: Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve lider altcoin birimi Ethereum (ETH).

Sıralamalar Sürekli Değişiyor

Kripto para birimlerinin fiyatları volatil olduğu için zaman zaman piyasa değeri sıralamalarında değişiklikler olmasına alışığız. Ancak ilk on kripto para birimi genel itibari ile çok fazla oynama yaşamıyordu. Son zamanlarda ise ilk onun kendi içinde yer değiştirmesinin yanı sıra yeni kripto para birimlerinin ilk on içine girdiğini görüyoruz.

Bu noktada Ethereum sabit kalırken üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı sıra sürekli değişiyor. Bu sıralamaların Binance Coin (BNB), Tether (USDT), Cardano (ADA) ve Polkadot (DOT) arasında sürekli değiştiği görülüyor.

Bunlara ek olarak bir zamanların en büyük üçüncü kripto para birimi olan Ripple’ın açılan dava ve yaşanan satış baskısı sebebiyle alt sıralara gerilediği görülüyor.

Sürekli Yeni Coin’ler Geliyor

İlk altı sıra kendi arasında genel itibari ile sabit bir şekilde yer değiştirirken sekizinci, dokuzuncu ve onuncu sıralarda sürekli yeni kripto para birimleri görüyoruz. Örneğin; Dogecoin (DOGE) bir pump hareketi ile yükseltildiğinde en iyi on kripto para birimi içinde kendisine yer bulmuş ancak hemen sıralamada gerilemişti.

Buna ek olarak son olarak bir atak ile Uniswap (UNI) ve Theta’nın (THETA) ilk on kripto para birime içine girdikleri görülüyor.

Bunun Sebebi Ne?

Görünüşe göre yatırımcılar artık tek bir kripto para birimine takılıp kalmıyor. Piyasada çok fazla kripto para birimi bulunuyor ve bunların bazıları gerçekten gelecek vaat ediyor. Dolayısıyla yatırımcılar sadece BTC ya da ETH’a yatırım yapmakla kalmıyor diğer seçenekleri de değerlendiriyor. Bu da kripto para birimlerinin piyasa değerinin artmasına sebep oluyor.

Facebook Comments