Sunday, December 10th, 2023

Kullanılmayan uygulamalara Android 12 temizliği

Android 12 özellikleri belli olmaya devam ediyor. Henüz geliştiricilerin erişimine açık olan işletim sistemi akıllı telefonlara bu yıl gelmeye başlayacak. Android 12’de, telefonlarınızın depolama alanından tasarruf etmenizi kolaylaştıracak bir özellik ortaya çıktı. Belli bir süre aktif olmayan uygulamaları askıya alan özellik, kullanıcı izinlerini de iptal edecek.

Yılların Windows özelliği Android 12’ye geliyor

Android 12 kullanılmayan uygulamaların önbelleğini silecek

Google, Android 11 ile akıllı telefonlara “kullanılmayan uygulamaların izinlerini iptal etme” yeteneği kazandırdı. Belli bir süre aktif olmayan uygulamaların depolama, kamera gibi erişimlerini devre dışı bırakan özelliği Android 12’de daha fazla geliştirdi. Artık kullanılmayan uygulamaların cihazda oluşturduğu geçici dosyalar, önbellek dosyaları ve derleme yapıları temizlenecek. Bildirimleri de durdurulacak. Bu sayede kullanıcı, telefonunun depolama alanından tasarruf etmiş olacak ve istemediği bildirim mesajlarıyla karşılaşmayacak.

android 12
Android 12 “kullanılmayan uygulamalar” özelliği

XDA Developers ekibi, Android 12’ye eklenecek özellikle alakalı ekran görüntüleri paylaştı. Telefonun Ayarlar menüsünde bulunan “Uygulama Bilgileri” sayfasına “Kullanılmayan uygulamalar” adlı yeni bir bölüm eklendiğini belirtti. Görüntülerde, özelliğin istenilen uygulamada aktif edilebilmesini veya kapatılabilmesini sağlayan bir seçenek yer alıyor. Burada kullanıcı ilgili ayarı kapatarak, Android 12’nin bahse konu yaptırımından istediği uygulamayı muaf tutabilecek. Yani izinleri iptal olmayacak ve geçici dosyaları temizlenmeyecek.

Android 12’nin halihazırda Geliştirici Önizlemesi 1 ve 2 sürümleri yayınlandı. Ancak bu iki sürümde, yeni özelliğe dair bulgulara rastlanmadı. Önümüzdeki süreçte yayınlanacak Beta güncellemeleriyle Google’ın akıllı telefonlara ekleyeceği tahmin ediliyor.

Android 12’nin yayın takvimi

Google her yıl olduğu gibi, Android 12 sürümlerini kademeli olarak yayınlıyor. Şubat’tan Nisan’a kadar olan ilk üç Android 12 derlemesi, geliştirici önizlemeleri olarak yayınlanıyor. Önümüzdeki aylar için planlanan güncelleme takvimi şöyle:

Şubat-Nisan 2021

– Geliştirici Önizlemesi 1: İlk temel derleme, yeni özellikler, API’ler ve davranış değişiklikleriyle geliştirici geri bildirimlerine odaklandı. (Yayınlandı)

– Geliştirici Önizlemesi 2: Ek özellikler, API’ler ve davranış değişiklikleriyle gelecek güncelleme. (Yayınlandı)

– Geliştirici Önizlemesi 3: Kararlılık ve performans için yayınlanacak güncelleme.

Mayıs ayında Android 12 Beta, genel kullanıcılar için OTA kanalı üzerinden sunulacak. Google, bu yıl fazladan bir beta sürümü ekledi. Onu da Ağustos ayında yayınlayacak.

Mayıs-Ağustos 2021

– Beta 1: İlk beta kalitesinde sürüm, Android Beta’ya kaydolan ve erken benimseyenler için gelecek.

– Beta 2-3: Yeni Beta kalitesinde sürüm.

– Beta 4: Platform stabilizasyonu, final API’ler ve Google Play onaylamaları.

– Aday sürüm (Candidate): Tam sürümden önceki son beta sürümü.

Eylül 2021 (tahminlere göre)

– Son sürüm: Android 12 kararlı haliyle yayınlanacak.

The post Kullanılmayan uygulamalara Android 12 temizliği appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments