Tuesday, November 28th, 2023

Küresel Ekonomi ve Kripto Para Piyasasında Güncel Durum

Çin Yeni Yılı tatili ile durgunlaşan, ABD teşvik görüşmelerindeki gelişmeleri bekleyen yatırımcılarla birleştiğinde Asya piyasalarının durgunlaştığı ve düşüşler yaşandığı görülüyor. Bununla birlikte Bitcoin’in 49.000 dolarlık yeni rekor ile 50.000 dolara bir adım daha yaklaşması önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor.

Küresel Ekonomi

Küresel ekonominin bu yıl güçlü bir toparlanma göreceği beklentilerine rağmen, yatırımcılar bu yıl talep beklentileri konusunda gerçek bir kontrol yapıldıktan sonra petrol fiyatları da 13 ayın en yüksek seviyesinden geriledi.

Öte yandan dünyanın dört bir yanındaki hisse senetlerinin bu yıl, aşı kullanımları, düşen enfeksiyon ve ölüm oranları ile Joe Biden’ın uygulaması beklenen 1.9 trilyon dolarlık yardım paketi ile yükselişe geçmesi bekleniyor. Ayrıca işsizlik konusunda atılan adımların da küresel anlamda ekonomiyi iyileştirmesi bekleniyor. Ancak bu durum henüz net bir gerçeklik kazanmış değil.

Bununla birlikte Dow marjinal olarak daha düşük olmasına rağmen, S&P 500 ve Nasdaq yeni rekorlar kırdı. Ancak Çin Yeni Yılı tatili nedeniyle Asya’nın çoğu kapalıyken piyasalarda düşüşler görüldü. Tokyo, Sidney ve Wellington’ın kırmızıda oldukları görülüyor.

Artışlar Yaşanacak Mı?

Axi’nin stratejisti Stephen Innes konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Aşılamanın yaygınlaştırılması ve mevcut kilitlenmenin azaltılması virüsün yayılmasını önleyecek ve gerekeni yapmasıyla, Covid-19 vakalarının ikinci çeyrekte sıfıra yaklaşabileceği konusunda büyük şans olacağı düşünülüyor.” ifadelerini kullandı.

Innes’in açıklamalarına göre Biden’in mali paketin ve üzerinde çalışılmakta olan planlı bir altyapı programı, çifte yükseliş sağlayabilir.. Sonuç olarak, ekonomik iyileşme Mart ayından sonra daha yüksek seviyelere gelebilir ve yükseliş ikinci çeyrekte hız kazanabilir.

Kripto Para Birimleri

Günümüzde yaşanan ekonomik durgunluk geleneksel piyasaları etkisi altına alırken kripto para birimlerinin yükselişte olduğu görülüyor. Özellikle lider kripto para birimi Bitcoin fiyatının (BTC) 50.000 dolara yaklaşması ve altcoin’lerde görülen büyük artışlar yatırımcıların şu anda bu durumdan faydalanmasını sağlıyor.

Aslında kripto para birimleri güven kazandıkça hem bireysel hem kurumsal yatırımlar artıyor ve yatırımlar arttıkça kripto paralar daha fazla güven kazanılıyor. Dolayısıyla şu anda kripto paralarda pozitif bir döngü yaşandığı ifade edilebilir.

Facebook Comments