Thursday, April 18th, 2024

Küresel Milyarderlerin Ortak Noktası: Grönland (Nadir Metaller)

Yatırımcıları arasında Jeff Bezos, Softbank başkanı Masayoshi Son ve Bill Gates’in liderliğindeki temiz teknoloji girişim sermayesi fonu Breakthrough Energy Ventures yer aldığı “KoBold Metals”, Grönland’da elektrikli araçlarda kullanılan nadir metalleri aramak için Londra’da kayıtlı Bluejay Mining ile bir anlaşma imzaladı.

Bluejay yaptığı açıklamada, nadir metalleri keşfetmek için yapay zeka destekli makine kullanan Kobold’un, Grönland’ın batı kıyısındaki Disko-Nusuaq projesi için keşif finansmanı teklif ettiğini açıkladı.Projenin lisansı, nikel, bakır, kobalt ve platin gibi metalleri kapsarken finansman, değerlendirme ve ön sondajı içerecek.

BlueJay, önceki çalışmalarda, Batı Grönland bölgesinin, ana nikel ve paladyum üreticisi olan Rusya’nın Norilsk bölgesinin jeolojisine benzerlik gösterdiğinin belirlendiğini açıklamıştı. KoBold Metals, kendi teknolojisini kullanarak jeolojik değerlendirme ve sondaj için yaklaşık 15 milyon ABD Doları harcayacağı iki aşamalı bir anlaşma kapsamında Bluejay’in Disko-Nuussuaq lisansının %51’ini alacağını açıkladı.

Lisans, Bluejay’in “küresel olarak önemli miktarda nikel ve bakıra ev sahipliği yapma” potansiyeline sahip olduğuna inandığı yaklaşık 3.000 kilometrekarelik bir alanı kapsıyor. Fosil yakıtlardan uzaklaşma çabalarının ortasında elektrikli araba akülerinde ve elektrik kablolarında kullanımları nedeniyle her iki metale de talebin artması bekleniyor.

Bluejay, aralık ayında Grönland’den 30 yıllık bir lisans alan kuzeybatıdaki Dundas Ilmenite projesinin de arkasında. Rapora göre, boya, plastik ve kozmetikte kullanılan mineralden yılda 600.000 tona kadar üretilmesi bekleniyor.

KoBold Metals’in mevcut sofistike özel algoritma paketi “Machine Prospector” olarak adlandırılıyor ve elektrikli arabalar ve elektronikler için ihtiyaç duyulan malzeme tedarikini artırmayı amaçlayan yeraltı rezervlerini haritalamak için jeofizik verileri kullanıyor. Raporda, “Intelligent Prospector” adı verilen yapay zeka aracısının, tespit edilmemiş madenden, tam olarak çalışır durumda bir madene kadar her alanda, KoBold’un doğru zamanda kararlar almasına yardımcı olduğu belirtildi.

KoBold, Glencore’daki Raglan nikel madeninin hemen güneyinde, kuzey Quebec’te yaklaşık 1.000 kilometrekarelik (386 mil kare) bir alanın haklarını satın aldı. KoBold ayrıca Norveç’in devlet enerji şirketi Equinor ve Silikon Vadisi risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz tarafından da destekleniyor.

KoBold’un CEO’su Kurt House şunları söyledi:

“Disko Koy bölgesi, dünya tarihinde dünya çapında bir pil metal yatağı haline gelebilecek bir bölge. KoBold’un teknolojisi, Disko’da yeni kaynakları keşfetmek için mükemmel bir şekilde uygun. Tescilli analitik araçlar kitaplığımız Machine Prospector, keşif sermayesinin etkin bir şekilde konuşlandırılmasını sağlayacak ve Disko-Nuussuaq’ta keşif şansımızı en üst düzeye çıkaracak.”

Bluejay Mining, önceki çalışmaların, batı Grönland’daki bölgenin, ana nikel ve paladyum üreticisi olan Rusya’nın Norilsk bölgesinin jeolojisine benzediğini bulduğunu söylüyor.

Bluejay CEO’su Bo Stensgaard ise:

“Bu anlaşma Bluejay için dönüştürücü. Dünyanın en başarılı yatırımcılarından bazıları tarafından desteklenen yeni keşif yöntemleri için teknik inovasyonun zirvesinde bir ortağa sahip olmaktan mutluluk duyuyoruz. Ayrıca, Bluejay, üretime kadar %49’luk bir mülkiyeti sürdürmek için kendi kendini finanse etme yeteneğini elinde tutuyor ve dış kamu yatırımcılarına bu büyüklükteki bir özel yatırım kuruluşunun yanında yatırım yapma fırsatı sunuyor.”

KoBold, elektrikli araçlar için ihtiyaç duyulan kritik malzemelerin yeni etik kaynaklarını keşfetmek ve geliştirmekle meşgul. Şu anda, dünyadaki kobaltın yaklaşık %65’i Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde çıkarılıyor, bunun çoğu elle ve iddiaya göre çocuklar kullanılarak yapılıyor.

Küresel Milyarderlerin Ortak Noktası: Grönland (Nadir Metaller) – Türk İnternet.

Facebook Comments