Friday, February 23rd, 2024

Kurumsal Yatırımcıların Bitcoin (BTC) Fiyat Tahmini Ortaya Çıktı

ABD’nin en büyük bankalarından GoldmanSachs, Bitcoin (BTC) ve kripto para birimleri kapsayan detaylı bir anket çalışması gerçekleştirdi. Goldman Sachs tarafından yapılan bu ankete kripto para sektöründe yer alan kurumsal isimler ve sektörün içindekiler katıldı.

Goldman Sachs, Bitcoin Anketi Yaptı

Goldman Sachs tarafından paylaşılan anket sonuçlarına bakıldığında ise kripto paraların aslında sanıldığından çok daha fazla yaygınlığa ve tanınırlığa sahip olduğu görüldü. Sadece bankanın 280 müşterisi ile yapılan anketin sonuçları, kurumsal isimlerin %40 oranında Bitcoin ve kripto para yatırımına sahip olduğunu ortaya koydu.

goldman sacs

Ankete katılan %60’lık kısmın ise ellerindeki kripto para yatırımlarının 1 veya 2 yıllık süre içerisinde artacağını, daha fazla alım yapılacağını vurguladı. Katılımcıların %20’si, lider kripto para birimi Bitcoin’in önümüzdeki 12 aylık süreçte 100.000 doların üzerine çıkmasını bekliyor. Bu da kurumsal yatırımcıların genel Bitcoin fiyat tahmini olarak görülmekte. Aslında Goldman Sachs’in yıllar önce kapattığı alım satım platformunu yeniden açması da kurumsal taraftan ciddi bir istek olduğunun göstergesiydi.

Yeni OTC Platformu Açıldı

Bitcoin fiyatının yeniden 50.000 dolar üzerine çıkması ile gelen bu OTC haberi, kurumsal anlamda oldukça olumlu yorumlandı. 2017 yılında yine BTC fiyatı rekor kırarken OTC alım satım platformu açan Goldman Sachs, 2018 yılında ise düşen fiyat nedeniyle bunu kaldırmıştı. Şimdi ise OTC platformunun mart ayı ortalarında açılması bekleniyor.

Goldman Sachs anketinin tahmin bölümüne bakıldığında katılımcıların %54’ünün Bitcoin fiyatının 12 ay içerisinde 100.000 doların bile üzerine çıkmasını beklediği görülüyor. Katılımcıların %34’ü ise regülasyonların şu an dijital paralara yönelik en büyük engel olduğunu belirtmekte. Regülasyonun gelmesi, kurumsal yatırımcılara göre de kripto paraların kabulünü büyük oranda arttırabilir.

Bütün Gözler Bitcoin’de

Kripto paralar son dönemde sadece bireysel yatırımcılar arasında değil, kurumsal yatırımcılar arasında da bir hayli popüler. Özellikle ABD’nin önde gelen bankaları ve varlık yönetim fonları tarafından atılan adımlar ciddi anlamda ses getirdi. Son olarak da Tesla’nın. yaptığı Bitcoin alımı, bütün gözleri lider kripto para birimine çevirdi.

Kurumların rezerv varlık olarak daha fazla Bitcoin alıyor olması, kurumsal ilgiyi de arttırmakta. Uzmanlar ise Bitcoin fiyatının bu seviyede ilerleyerek 100.000 doları bulmasının çok yakın olduğunu düşünüyor.

Facebook Comments