Thursday, April 18th, 2024

Kuyumculara teminat şartı geliyor

Kuyumculara teminat şartı geliyor

Kuyumcuk sektöründe yeni bir döneme geçiliyor. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik taslağı sektör temsilcilerinin görüşüne sunuldu. Yeni yönetmelikle kuyumculuk faaliyeti yütürecek işletmelere teminat gösterme şartı getiriliyor. Ayrıca kuyumcularda döviz alım ve satımı ile aracılık faaliyetleri yürütülmesinin önüne geçilecek. İşte ayrıntılar…

Kuyumcu açmak isteyenlerin kamu bankalarına beş yüz gram altın teminatı yatırması zorunlu olacak.

Sektöre yeni düzen getirecek Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik taslağı Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlandı ve sektör temsilcilerinin görüşüne sunuldu.

Taslağa göre, kuyum ticareti ile uğraşmak için yetki belgesi alınması zorunlu olacak.

Belgesiz kuyumculuk yapanlara idari para cezası uygulanacak.

Yetki belgesi Ticaret İl Müdürlüğü tarafından verilecek.

Belgeyi alabilmek için en az lise mezunu olmak, iflas etmemiş, konkordato talebinde bulunmamış olmak, faaliyet konusuyla ilgili ustalık belgesine sahip olmak gibi şartlar aranacak.

KUYUMCULAR KAMU BANKALARINA 500 GRAM ALTIN TEMİNAT YATIRACAK

Taslağa göre, kuyumcu açmak isteyene teminat şartı da getirilecek.

Bu kapsamda, kamu sermayeli bankalar veya kamu sermayeli katılım bankalarında kuyum işletmesi adına açılan hesaba beş yüz gram altın teminat olarak yatırılacak.

Bu teminat bloke olarak izlenecek.

Yetki belgesinin iptali halinde, il müdürlüğünün bildirimine istinaden teminat tutarından vergi, resim ve harç yükümlülükleri karşılandıktan sonra kalan tutar ilgili kuyum işletmesine ödenecek.

Kuyum ticaretiyle iştigal edilen iş yerinde, döviz alım satımı ve aracılık dahil herhangi bir ticari faaliyette bulunulmayacak.

VİDEO: SAHTE ALTINA KARŞI ‘BİYOMETRİK TANIMA SİSTEMİ’

Facebook Comments