Tuesday, January 31st, 2023

Latin Amerika’da Bitcoin Rüzgarı Hız Kesmiyor

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri Latin Amerika bölgesinde yoğun ilgi görüyor. Ancak bölge hükümetleri, bu yoğun ilgiye rağmen kripto para birimlerine regülasyon kararı aldı.

Kripto para birimleri; zayıf ekonomi, siyasi istikrarsızlık ve yüksek suç oranlarıyla boğuşan bölgede fiat para birimine karşı uygun bir alternatif olarak kullanılıyor. Latin Amerika’da dijital para birimi kullanımı artış gösterdi. Hatta bazı birimler hükümet işlemlerini kolaylaştırmak ve şeffaflığı sağlamak için Blockchain teknolojisine başvurdu.

Ancak bazı bölge hükümetleri artan popülariteye rağmen suç unsurlarının kötüye kullanılmasını önlemek amacıyla kripto para birimlerine düzenleme gerekli gördü. Brezilyalı vatandaşlar kripto para birimleri içeren işlemlerini, Brezilya Federal Rezerv Servisi’ne bildirmek zorunda.

Latin Amerika’da Bitcoin Popülaritesi

Latin Amerikalı insanlar için Bitcoin büyük bir değer deposu olarak görülüyor. İstatistik portalı Statistica, Latin Amerika bölgesinin küresel olarak en fazla kripto para birimi kullanıcısına sahip olduğunu aktardı. Brezilya, Kolombiya, Arjantin, Meksika ve Şili dünyada en fazla Bitcoin kullanıcısına sahip ilk 10 ülke sıralamasında yer aldı. Bir dizi finansal trajedinin yaşandığı bölgede kripto para birimlerinin yoğun bir şekilde kullanılmasını doğal bir sonuç olarak değerlendirebiliriz. Venezuela örneğinde, Venezule Bolivarı’nın aşırı değersizleşmesi çılgın düzeyde enflasyonu beraberinde getirdi. 2019’da Arjantin %53’ü aşan enflasyon seviyesini gördü. Brezilya ise son 13 yılın en yüksek enflasyon seviyesini gördü.

Bitcoin’in bölgedeki popülaritesi, enflasyona karşı hedging’in yanı sıra fon transferinin hızı ve güvenliğinden kaynaklanıyor. Amerika’daki göçmenler, kripto para birimlerini kullanarak Latin Amerika’daki ailelerine para gönderiyor. Fonların kısa süre içerisinde Venezula’ya aktarılması hizmetini sağlayan Valiu gibi birkaç teknoloji şirketi bölgedeki boşluğu doldurmak için devreye girdi. Buna ek olarak La PlataForma, bölge insanlarına kripto para transferi hizmeti sağlıyor.

Ağır Kısıtlama Getiren Ülkeler

Bolivya ve Ekvador, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri kullanımına ağır kısıtlamalar getirdi. ABD Hazine Başkanı Janet Yellen’ın Bitcoin için “verimsiz” ifadesini kullandı. Ayrıca Yellen, kripto para birimlerinin terör eylemleri de dahil olmak üzere birtakım ağır suçları kolaylaştırmak için kullanıldığını aktardı. Bazı Latin Amerika hükümetleri ABD Hazine Başkanı’nın yolunu izleyerek Bitcoin özelinde düzenleme şartı koydu. Blockchain teknolojisinin suç kuruluşları tarafından kötüye kullanılmasını önlemek hedeflendi. Brezilya Federal Rezerv Servisi artık vatandaşların kripto para birimleri içeren işlemlerin bildirilmesini zorunlu kıldı.

Facebook Comments