Friday, February 23rd, 2024

Lazlar Türk Oldu Sıra Kürtlerde

Öncelikle başlıktan ötürü ortaya çıkabilecek tüm yanlış anlamalar için en baştan özrü diliyorum. Yazının tamamını okursanız aslında yazının ilk anda verdiği ırkçı mesaj yerine var olan bir gerçekliği açıklamaya çalıştığını anlayacaksınız.

Öncelikle 1960 lı yıllara gidiyoruz Türkiye nüfusunun İstanbul’a göç etmeye başladığı yıllara. Türkiye’nin her yerinden insanlar akın akın bir umutla geldiler taşı toprağı altın İstanbul’a. Öyle ki kendi mahallelerini oluşturdular. Kendi semtlerini oluşturdular örneğin Ordulular Mahallesi, Sivaslılar Mahallesi, Mardinliler Mahallesi vs. vs. eminim İstanbul’da yaşayan aklı fikri çalışan herkes bu gerçeklikle yüzleşmiştir. İnsanlar İstanbul’a geldiklerinde tabii ki diğer vatandaşlarla bir şekilde iletişim kuracak etkileşimde bulunacaklardı ve öyle de oldu. Muhacir olanlar geldikleri topraklarla ilintili olan sıftlarla tanımlandılar. Doğu ve Karadeniz en fazla göç eden bölgeler oldukları için Laz ve Kürt Türk vatandaşı muhacirler için en fazla kullanılan sıfat oldu. Yani Karadeniz’den özellikle Doğu Karadeniz’den gelenler Laz Doğudan gelenler ise Kürt diye tanımlandı. Kendi köylerinde yurtlarında kendilerini Türk diye tanımlayan Karadeniz uşakları İstanbul’da Laz olmuşlardı en azından İstanbul’un diğer sakinlerine göre. “Buradaki amacım kesinlikle bir ırk üstünlüğünü kanıtlama çabası değil bir gerçekliği ortaya koymaktır. Yoksa bu vatanı hakikaten seven bir ermeni Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı bir kabulümdür.” Bu durum kendilerini Türkmen, Zaza, Arap ve nitelemeleri aklıma gelmeyen doğudan gelen diğer insanlar için de farksız değildi ne yazık ki onların da ortak ismi kürt olmuştu. Yıllarca toptancı bir anlayışla karadenizlilere laz doğululara kürt dendi. Hatırı sayılır biz zaman bu kabullenilmiş bir biçimde sürdü hatta öyle ki karadenizliler birbirleri içlerinde aynı köylü insanlar biri ben Türk üm biri ben Lazım diye kah tartışıyor kah espriler yapılıyordu. Zaman geçiyor insanlara bilinçli yada bilinçsizce biçilen bu kalıplar artı dar gelmeye başladı daha önce laz denilen insanların torunları artık “hayır ben laz değil Karadenizli bir Türk’üm” diyor. Bu arada tekrar etmekte fayda var her kimlik kutsaldır laz, kürt… burada amacım bir ırkı küçültmek falan değil yalnızca üstümüze yapıştırılmaya çalışılan kimlikler üzerinden yıllardır gözümüzün içine baka baka oynadıkları bu oyunu artık bozmamız gerektiğini söylemeye çalışıyorum.


Bu kimlikler üzerinden nemalanan sözde siyasetçiler, sanatçılar, vakıflar vs. vs. yurt içinde var olan bu odakların yanında bir o kadar da yurt dışı kaynaklı çomak sokmalar… Yazının başlığında lazlar bu oyunu bozdu sıra kürtlerde derken kendini gerçekten kürt görenlere değil. Aslında sözüm kürt olmadığını bildiği halde sırf doğulu diye kendisine gerek İstanbul gerekse yaşadığı yerlerde kürt diye adlandırılmasına sesini çıkarmayan vatandaşlaradır. Bu kabulleniş bitirilmelidir. Bitirilmelidir ki eli kanlı terör örgütlerinin maalesef devlet desteği ile sözcülüğünü yapanların toptancı anlayışla doğunun, güneydoğunun tamamını kürt olarak görme anlayışını kıralım. Son dönemde terör örgütü pkk nın kuklası partinin sözcülerinden birinin çıkıp “İstanbul kürdistandır” çıkışı aslında bu yazımızda irdelediğimiz konunun farklı tezahürlerinin biridir. Şimdi ağzından salya, köpük parmak sallayarak birileri “bu mevzu dün çıkmadı 100 yıl önce de tartışılıyordu” diyebilir. 100 yıl önce bu mevzuyu ortaya kim atmış bunu da irdelemek gerek.

Facebook Comments

2 Responses

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir