Tuesday, January 31st, 2023

Limit Emri Nedir? Nasıl Çalışır?

Limit emri nedir? Limit emri sizin belirlediğiniz fiyattan emir defterine eklenen emir tipidir. İşlem yaptığınız hisse senedi veya kripto paranın fiyatı sizin belirlediğiniz limit emrindeki fiyata gelirse emriniz gerçekleşir. Limit emrini hem alım işlemi hem de satış işlemi sırasında kullanabilirsiniz.

Limit emri sadece Bitcoin ve kripto paralar için değil; forex, emtia ve hisse senedi piyasası içerisinde de kullanılmaktadır.

Konuyu anlaşılır kılabilmek için örnek vererek devam edelim. Mesela Bitcoin’in fiyatı 21500 dolar olsun. Siz limit emrini 21000 dolardan alım yapması için yaptığınız. Bitcoin’in fiyatı 21000 dolar seviyesine gelirse emriniz gerçekleşir ve alım işlemini tamamlamış olursunuz.

Ancak sizin emrinizin gerçekleşmesi fiyatın limit emrini verdiğiniz fiyata gelmesi lazım. Yani 21500 dolarken alım için verdiğiniz limit emri, Bitcoin 21000 dolara düşmezse gerçekleşmez.

Limit emrinde dikkat edilmesi gereken nokta hacim ve likiditedir. Bu da kullandığınız kripto para borsasının durumuna bağlı diyebiliriz. Siz limit emri verdiniz ve Bitcoin’in fiyatı limit emri verdiğiniz yere kadar çıktı. Ancak karşınızda alacak bir kişi yoksa yani likidite sağlanmamışsa emriniz gerçekleşmez. Bu yüzden işlem hacmi ve likiditesi yüksek kripto para borsalarını tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Limit Emri Nasıl Çalışır?

Limit emri nedir sorusunu yanıladık. Şimdi de nasıl çalıştığına bakalım! Limit emri verdiğiniz durumda emriniz anında emir verdiğiniz aracın emir defterine yerleştiriliyor. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi limit emri verdiğinizde alış veya satış işlemi olsun fiyat, limit emrinizin seviyesine gelmezse işlem gerçekleşmez.

Satış işlemi için de örnek verelim. Elinizde 5 tane Ether (ETH) olsun. Ve siz bunları 300 dolardan almış olun. Elinizde bulunan Ether’ler için belirlediğiniz satış fiyatı ise 450 dolar ve hepsini satmak istiyorsunuz.

Satış emrini 450 dolar olarak belirlediniz ve adet olarak da 5 yazdınız. ETH’nin fiyatı 450 dolara ulaştığında yeterli hacim ve likidite varsa elinizdeki Ether’leri satmış olacaksınız.

Limit Emri Verirken Bilmeniz Gerekenler

Ancak bazı durumlarda emriniz parça parça gerçekleşebilir veya satışınızın bir kısmı gerçekleşerek diğer kısmı bekleyebilir. Limit emri veren kişinin belirlediği fiyat için daha önce başkaları emir vermişse ilk önce bu emirler gerçekleşir. Daha sonra yeterli likidite sağlandığında emirleriniz gerçekleşecektir.

Limit emri konusunda bilmeniz gereken bir diğer nokta da komisyon oranlarıdır. Kripto para borsalarının genelinde limit emri verildiğinde borsaya ödeyeceğiniz komisyon oranı piyasa emri komisyon oranlarına göre daha düşüktür.

The post Limit Emri Nedir? Nasıl Çalışır? appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.

Facebook Comments