Friday, February 3rd, 2023

Litecoin Kurucusu: Tesla’nın Bitcoin (BTC) Adımı Bir Dönüm Noktası!

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla yaptığı açıklamalar ile geçtiğimiz günlerde, 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldığını açıkladı. Litecoin yaratıcısı Charlie Lee ise kripto para takipçilerinin çok daha büyük duyurulara hazır olmaları gerektiğini düşündüğünü dile getirdi.

Lee yaptığı açıklamalarda, Tesla’nın sadece Bitcoin almakla kalmayıp aynı zamanda ürünlerinin ödemelerini BTC ile kabul edeceklerini de açıkladıklarını belirtti. Ayrıca Lee’ye göre Tesla’nın artık kripto paralar konusunda geri dönüşü yok.

Tesla’nın Bitcoin Satın Alması

Lee, Decrypt’e yaptığı açıklamalarda, “Bunun çok büyük bir şey olduğunu düşünüyorum. İşletmeler Bitcoin’i satmadan BTC ödemeleri kabul etmeye başladıklarında, geleneksel para sisteminden çıkmaya başlayacağız. Ve işletmelerin kriptoyu kabul ettiği, kripto ile maaş ödediği ve B2B için kripto harcadığı döngüsel bir ekonomiye sahip olacağız.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Mobilya satıcısı Overstock.com gibi büyük firmalara 2014 yılından beri Bitcoin ödemelerini kabul ediyor. Ancak BTC’lerini nakde çevirip kullanmayı yeğliyor. Dolayısıyla Lee’nin düşüncelerine göre işletmeler Bitcoin’i Bitcoin olarak tutmaya karar verdiklerinde büyük değişimler yaşanacak.

Litecoin

Charlie Lee, Bitcoin fiyatının yaklaşık 5 dolar olduğu Ekim 2011’de Litecoin’i (LTC) piyasaya sürdü. Piyasa değeri 11 milyar doların üzerinde olan en büyük sekizinci kripto para birimi olan Litecoin, PayPal’da satın alınabilen dört kripto paradan biri. Kripto satın alımlarının PayPal’a entegrasyonu, şu anda yaklaşık 47.000 dolar değerinde olan Bitcoin’e tüketici ve kurumsal ilginin artmasına yardımcı oldu.

Bunlara ek olarak Lee, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 375 dolara ulaştıktan sonra tüm LTC hisselerini nakde çevirdi ve çıkar çatışmasından kaçınmak istediğini belirtti. Ancak Lee’nin hala çok büyük bir kripto para savunucusu olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Tesla ve Bitcoin

Lee konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Dünyanın en zengin adamının Bitcoin’e inanması ve Tesla’nın hazinesinin %7’sini BTC’ye yatırması bir dönüm noktası. Elon Musk ve Tesla’nın bunu yaptığını gördükten sonra daha fazla güven duyacaklarından tonlarca şirket artık Bitcoin’i daha yakından takip edecek.” sözlerini kullandı.

Facebook Comments