Tuesday, January 31st, 2023

Litecoin (LTC) Kurucusundan Son Günlerin En Popüler Kripto Para Trendi Eleştirisi!

Litecoin’in kurucusu ve kripto para sektörünün tecrübeli ismi Charlie Lee, NFT’ler hakkındaki uyarısını yineledi. Lee, 2017 yılında kripto para piyasasında fırtınalar estiren ilk dijital para arzlarının (ICO), aslında NFT’lere çok fazla benzediğini vurguladı.

NFT’ler, Günümüzün ICO’ları!

NFT yani non-fungible-token olarak bilinen koleksiyon ürünleri, şu sıra kripto para sektöründe olan neredeyse herkesin dilinde. Ethereum ağı tabanlı olarak sektöre giren ancak daha sonra farklı ağlarda da piyasaya sürülen NFT’ler, rekor fiyatlara satılmakta. En çok müzik ve dijital görsel sanat dünyasından isimlerin dikkatini çeken NFT’ler, piyasada çılgınlık boyutunda seviyelere ulaştı.

Lee de şu an yaşanan NFT çılgınlığını, bir zamanların ICO çılgınlığına benzetti. Twitter üzerinden yaptığı açıklamada 2021’deki NFT’ler ile 2017’lerdeki ICO’lar arasında çok fazla benzerlik gördüğünü belirten Lee, çöküşün yakın olduğunu hatırlattı.

Milyonlarca Dolarlık NFT Satışları Sürüyor

Müzisyenlerin son dönemde milyonlarca dolarlık satışlar yaptığı bu alan, temelde koleksiyon ürünlerinin satılması ve tekrar satılması olarak kullanılmakta. Bunların sadece çok azının gerçekten değere sahip olacağını belirten Lee, NFT’lerin ICO’lar gibi çökeceğini düşünüyor.

Dappradar tarafından aktarılan bilgilere göre Mart 2020 döneminde NFT’lerin ortalama hacmi 30.000 doların altındaydı. Günümüzde ise bunun tek bir günde bile milyonlarca dolarlık hacim elde ettiği görülüyor. NFT’lere harcanan milyonlarca dolar ise yakında ciddi anlamda patalma yaşanmasına yol açabilir.

CryptoPunks, NBA Top Shots ve OpenSea gibi bazı platformlar ise milyonlarca dolarlık hacme ulaşmaları ile dikkat çekiyor. Lee, neden NFT’ler ve ICO’lar arasında bağlantı kurduğunu da açıklandı. Bunların şu an FOMO ile daha yüksek fiyata satılabilme umudundan kaynaklanarak alındığını belirten Lee, FOMO bittiğinde NFT’lerin de biteceğini ifade etti.

NBA Top Shots, Alarm Veriyor

NBA Top Shots kullanıcısı olan DeFi Ted ise kısa süre önce NBA Top Shots üzerinden para çekmek istediğini ve para çekmesine izin verilmediğini ifade etti. Cover Protocol’ün de anonim kurucusu olan DeFi Ted, durumun hiç iyiye gitmediğinin bir başka sinyali olarak görülebilir. Bitcoin’in %30 düştüğünde çok sert çalkalanan piyasa, bu FOMO’nun bitmesi durumunda ise eşi benzeri görülmeyen bir düşüş görebilir. Tabii ki bundan sadece gerçekten temele sahip projelerin kurtulabileceği tahmin ediliyor.

Facebook Comments