Thursday, April 18th, 2024

LSE Eski Başkanı Xavier Rolet Kripto Para Birimlerini Destekliyor

Londra Menkul Kıymetler Borsası (LSE) eski başkanı Xavier Rolet’e göre, Londra’nın finans merkezi konumunu yeniden kazanması için küresel piyasaları kasıp kavuran iki önemli trendi yakalaması gerekiyor. Rolet bunları, kripto para birimleri ve özel amaçlı satın alma şirketleri (SPAC) olarak belirtti.

Clive Black ve Matthew Elliot Raporu

Shore Capital Araştırma Başkanı Clive Black ve Kıdemli Siyasi Danışman Matthew Elliot’un birlikte kaleme aldığı Bloomberg raporu, hızla değişen bir ekonomide kripto para sektörünün önemini vurguladı. Uzmanlar, kripto para birimlerini doğru bir şekilde anlamak ve kullanmak için ilgili Birleşik Krallık kurumlarını göreve davet etti. Londra ve dolayısıyla İngiltere’nin saygın ve güvenli bir finans piyasası konumunda kabul görmesi için gereken önemli düzenleme değişikliklerine dikkat çekti.

Rapora göre, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleriyle çalışma özgürlüğü sağlamak, Brexit sonrası bir dünyada İngiltere’nin finansal temelini hızla geri kazanmasını sağlayacak.

Uzmanlar Kripto Para Sektörünü Destekliyor

Bu argüman, bir finans uzmanının Birleşik Krallık için kripto para birimlerinin benimsenmesini destekleyen ilk olay değil. Geçtiğimiz günlerde Stirling Üniversitesi Finans Profesörü David McMillan da benzer bir görüşte bulundu.

Rolet, Avrupa Birliği’nden ayrı olmanın Birleşik Krallık’taki yatırımcılara avantaj sağladını ifade etti. Buna göre Birleşik Krallık, yatırımcılara kripto para birimleriyle rahatça işlem yapabilme imkanı sunabilir. Rolet, düzenlemeleri bu düzeyde yeniden şekillendirmenin ve daha fazla deregülasyonun İngiltere ekonomisine faydalı olacağını savunuyor. Rolet’in, İngiltere için gerekli gördüğü düzenlemeler ABD ve Çin örneklerini yansıtıyor.

Bu tür önlemler almak ve kripto para piyasasını benimsemek, kısa vadede Birleşik Krallık’ın ulusal ekonomisini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Buna ek olarak, daha fazla deregülasyondan kaçınmak ve AB ile ilişkileri düzenli seviyede tutmak Birleşik Krallık liderleri için akıllıca olabilir.

Facebook Comments