Sunday, April 14th, 2024

Mahkeme Binance Borsasından Yardım İstedi! İngiltere Geri Adım Attı!

İngiltere kripto paralar konusunda sert önlemlerin alındığı bir yer oldu. Birçok İngiliz bankası Binance borsasına negatif ayrımcılık yaptı. Ancak bu sefer durum biraz farklı, Londra mahkemesi siber suçlar konusunda Binance borsasından yardım istiyor. Peki Binance borsasına karşı bu denli sert bir takınan İngiltere nasıl oluyor da yardım istiyor. Bu ne anlama geliyor.

İngiltere ve Binance Borsası

İngiltere mahkemesi Binance borsasından yardım isteyerek bir nevi meşruluğunu teyit etmiş oldu. Olayın detaylarına gelirsek, yapay zeka araştırmaları yapan Fetch.ai bir saldırıya uğradı. Bu saldırıda Fetch.ai’ye ait 2,6 milyon dolar değerinde kripto para çalındı. Binance hesaplarını koruyamayan şirket Londra mahkemesine başvurdu. Başvuru sonrasında mahkeme suçluların tespiti ve varlıkların dondurulması konusunda Binance borsasına yazı gönderdi.

Yapay zeka şirketinin avukatlarından Syedur Rahman konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

“Kripto paraların gizliliğinin elbette bir sınırı var, doğru kurallar ve borsalarla iş birliği sayesinde gerektiği durumlarda bu ortadan kaldırılabilir”.

Fetch.ai’ye ait varlıkların bir kısmı Binance tarafından donduruldu. Borsa varlıkların iade edilmesi için saldırıya uğradıklarına dair delil sunmalarını istedi.

Binance ve Kısıtlamalar

İngiltere Mali Davranış Otoritesi, Binance Markets Limited’e haziran ayında düzenlenmemiş faaliyetlerini durdurma çağrısında bulunmuştu. Bu duyurunun peşi sıra HSBC gibi büyük finans kurumları borsaya ödemeleri kısıtlamış, müşterilerini de uyarmıştı.

Birçok kısıtlamaya rağmen Binance yetkilileri mevcut düzenlemelere uyum sağlayabilmek için gerekli çabayı gösterdi. Bu çabanın bir göstergesi olarak Londra mahkemesinin yardım talebi geliyor. İngiltere mahkemelerinde Binance borsası meşru bir kurum olarak kabul görüyor.

Binance CEO’su yakın zamanda yaptığı açıklamada şirketinin artık düzenlemeler gelmeden onlara uyum sağlayacağını duyurmuştu. Bugüne kadar Binance borsası faaliyetlerini genişletiyor ve sonrasında düzenlemelere uyum sağlamaya çalışıyordu.  Ancak birkaç haftadır şirket bu bakış açısını değiştirdi. Uyum ekibini de bu amaç doğrultusunda genişletmeye devam eden borsa, üzerindeki regülasyon baskısını kırmak istiyor. Her ülke için birer şirket ve yerel borsa açmayı planlayan marka tüm yerel düzenleyicilerle iyi ilişkiler kuracak.

FTX borsası bir süredir yerel düzenleyicilerle iletişime geçerek küresel genişlemesini kontrollü devam ettiriyor. Anlaşılan o ki, Binance borsası da FTX’in yolundan giderek başına daha az dert açacak.

Facebook Comments