Saturday, September 23rd, 2023

Maliye Bakanlığı Türkiye’de Faaliyet Gösteren Kripto Borsalarından Kullanıcı Bilgilerini İstedi!

Webtekno’nun paylaştığı son dakika bilgisine göre Maliye Bakanlığı Türkiye’de faaliyet gösteren tüm kripto para borsalarından kullanıcı bilgilerini talep etti. Yapılan açıklamalara göre istenilen bilgiler arasında TC kimlik numarası, unvanı, kayıt zamanı gibi önemli bilgiler bulunuyor.

Tüm Borsalardan Bilgi Talebi

Webtekno sektörel kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre dijital para yasası için harekete geçildiğini belirtiyor. Yapılan açıklamalarda Bakanlık Türkiye’de faaliyet gösteren tüm kripto para borsalarına bir tebligat gönderdi ve kullanıcı bilgilerini talep etti.

Bakanlığın talep ettiği bilgilerin oldukça detaylı ve fazla olması ise dikkat çeken farklı bir konu olarak nitelendiriliyor.

Talep Edilen Bilgiler

Yapılan açıklamalara göre Maliye Bakanlığı, kullanıcının dijital para cüzdan numarasını, kullanıcı türünü (bireysel ya da tüzel), kullanıcı kimlik türünü (TCKN, VKN, yabancı kimlik no ya da pasaport no), kullanıcı kimlik numarasını, kullanıcı unvanını, kullanıcı kayıt zamanını, stok zamanını, stok varlık miktarını ve stok varlık kurunu talep etti.

Atılan bu adım son zamanlarda sıklıkla “Kripto paralardan vergi alınacak mı” sorusunu da yanıtlamış gibi görünüyor. Maliye Bakanlığı bu hamlesi ile vergilendirme sürecinin devam ettiğinin sinyallerini veriyor olabilir.

Facebook Comments