Tuesday, November 28th, 2023

Mars kolonisi için tarihi adım: NASA oksijen üretti

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Perseverance görevi kapsamında Mars’ta araştırma yapmaya devam ediyor. 18 Şubat 2021’de Mars’taki Jezero kraterine başarılı şekilde araştırma aracı gönderen NASA, Mars yüzeyinde yaşama dair izler arıyor. Ancak amaçları sadece bunlarla sınırlı değil.

Numune toplama ve deney yapma gibi çeşitli hedefleri bulunan NASA, Mars görevinde bir ilki gerçekleştirdi. Kızıl Gezegende oksijen üretmeyi başardı.

NASA astronotu ve iki kozmonot dünyaya böyle döndü

NASA, Mars görevinde oksijen üretti

Yapılan açıklamaya göre 20 Nisan’da Mars’ın yüzeyinden atmosferinden çekilen karbondioksit, başarılı bir şekilde oksijene dönüştürüldü. NASA, gezegenin yüzeyinde bulunan uzay aracının içindeki MOXIE isimli cihaz sayesinde, bir astronota 10 dakika yetecek kadar oksijen üretmeyi başardı.

NASA mars
Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ndeki bilim insanları MOXIE isimli cihazı, Perseverance uzay aracına yerleştiriyor

NASA ve Jet Propulsion tarafından geliştirilen MOXIE, gezegenin atmosferinden çektiği karbondioksiti 1470 derecede ısıtarak, karbon monoksit elde etti. Oluşturulan karbon monoksiti moleküllerine ayırmayı başaran cihaz, beş gram oksijen üretti.

NASA, Mars deneyinin gelecekteki görevlerinin önünü açmaya vesile olduğunu belirtti. Çünkü hem insanlar hem de onları taşıyan roketler, uzayda oksijene ihtiyaç duyuyorlar. Dört Astronot taşıyan bir uzay aracı, gezegenin yüzeyinden kalkmak için 24 tondan fazla oksijene ihtiyaç duyuyor. Bu kadar oksijeni taşımanın imkansız olduğunu belirten Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesigelişen teknoloji sayesinde gerekli oksijeni bizzat üretmeyi hedefliyor. Ancak bu durum, gezgende yaşama yetecek oksijenin kolayca üretilebileceği anlamına gelmiyor.

Karbondioksit Mars’ın atmosferindeki gazın yüzde 96’sını oluştururken, gezegendeki oksijen miktarı ise sadece yüzde 13. Bu oran Dünya atmosferinde yüzde 21’e kadar çıkıyor. Teorik olarak NASA’nın, Mars yüzeyinde yaşanılabilir bir ortam yaratmak için MOXIE’den 100 kat daha büyük oksijen jeneratörleri kurması gerekiyor. Ne yazık ki mevcut teknoloji, böyle bir imkânı hayata geçirmek için yeterli değil.

The post Mars kolonisi için tarihi adım: NASA oksijen üretti appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments