Sunday, December 10th, 2023

Mart’ın İlk Haftasında Bitcoin (BTC) ve Altcoin’leri Neler Bekliyor?

Kripto para boğaları geçtiğimiz hafta büyük bir savaş verdi ve buna rağmen Bitcoin’de (BTC) yaklaşık olarak %23 ve Ethereum’da (ETH) yaklaşık olarak %29 olmak üzere hemen hemen tüm kripto paralarda çift haneli düşüşler görüldü.

Geçtiğimiz Hafta Neler Oldu?

Tüm kripto para birimleri düşerken Cardano (ADA), Mary güncellemesi sebebiyle rekor kırdı. Cardano, geçtiğimiz hafta %16 yükseldikten sonra piyasa değeri açısından en büyük üçüncü varlık konumuna yerleşti.

Bugün Cardano’nun Mary güncellemesi başlayacak. Mary hard fork, kullanıcıların Cardano’da kendi özel token’larını oluşturmalarına izin verecek. Cardano vakfı Mary ile Blockchain’e yeni bir işlevsellik ve fayda katmanı ekleneceğini ifade ediyor. Güncelleme, Cardano topluluğunda non-fungible token’lar (NFT’ler) ve stablecoin’ler gibi varlıkların Cardano’da oluşturabileceği anlamına geldiğinden büyük bir heyecan yaratıyor.

Buna ek olarak Bitcoin ve dolayısıyla kripto para birimlerindeki düşüşün, bazı yatırımcıların artık kar alıp çıkmak istemesinden kaynaklandığı ifade ediliyor. Yatırımcılar karlarını alıp çıkmak istediği için bir satış baskısı oluştu ve fiyat düşüşü başladı.

Bu Haftanın Önemli Gelişmeleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu hafta öncelikle Mary güncellemesinin ana ağda kullanıma sunulmasının en önemli gelişmelerden olduğunu ifade edebiliriz. Buna ek olarak bugün OKCoin Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin Satoshi Vision’ı (BSV) platformun kaldırıyor. Bu sebeple BCH ve BSV’de küçük çaplı geri çekilmelerin olabileceği düşünülüyor.

Bununla birlikte 2 Mart’ta uzun zamandır beklenen ve Pixelcraft stüdyoları tarafından geliştirilen dijital bir koleksiyon oyunu olan Aavegotchi piyasaya sürülecek. Aavegotchi, DeFi alanındaki en büyük protokollerden biri olan Aave (AAVE) tarafından oluşturuldu ve ödünç alma ve ödünç verme unsurlarını tahsil edilebilir yaratıklar etrafında dönen bir arayüzle birleştirerek DeFi’yi oyunlaştırmayı hedefliyor. Dolayısıyla AAVE fiyatında bir artış yaşanabileceği düşünülüyor. Hatta şu anda bile AAVE’in yukarı yönlü bir grafik izlediği görülüyor.

Mart’ın İlk Haftası Nasıl Geçecek?

Geçen haftaki düşüş fiyat hareketine rağmen temeller güçlü görünmeye devam ediyor. Ağdaki toplam hashrate, geçen hafta tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Bu, ağ sağlığının güçlü olduğunun bir işareti olarak değerlendiriliyor.

Bununla birlikte Mart ayının tarihsel olarak bir düşüş ayı olduğunun unutulmaması gerektiği ifade ediliyor.

Facebook Comments