Tuesday, January 31st, 2023

Metropoll: Cumhur İttifakı’nın kan kaybı Ocak’ta hızlandı

Metropoll Araştırma şirketinin anketine göre iktidar oyları düşüş eğilimini sürdürüyor. Şirketin Ocak araştırmasına göre kararsızlar dağıtılmadan iktidarın oy oranı %37,2, muhalefetin oy oranı %43, kararsızlar ise %18,6.

Verileri Twitter hesabından paylaşan Metropoll Araştırma’nın kurucusu ve yöneticisi Özer Sencar kararsızlar oransal dağıtılacak olursa iktidarın oyunun %45,7 ve muhalefetin oyunun ise %52,8 olarak hesaplandığını belirtti.

Sencar açıkladığı verilere “Kararsızların oransal dağılmasını beklemeyiz ancak ısrarlı istekler üzerine bir fikir vermesi için oransal dağıtarak paylaşıyorum” notu düştü.

Anketlere son zamanlarda ekonomik gidişatın kötüleşmesi ile beraber Cumhur İttifakı’nın da gücünde belirgin bir düşüş yansımakta. Ekonomi tarafına iyice sıkışan Cumhur İttifakı şimdilerde tabanını bir arada tutmak için daha milliyetçi ve daha anti-demokratik bir söyleme kaymış bir görüntü içinde.

Boğaziçi’ne atanan kayyım rektöre karşı düzenlenen yasal protesto gösterilerine verdikleri tepkilerle anti-demokratik uygulamalarını artıran AKP-MHP ittifakı 13 asker/sivilin PKK tarafından öldürülmesinin ardından milliyetçi söylemini de araçsallaştırabilir. Doğal hedefler olarak da HDP ve İYİ Parti ortada durmakta. HDP’nin kapatılması gündeme gelebilir. MHP’nin sert oy kaybına karşı desteğini halkın güncel sorunlarına yönelerek artıran İYİ Parti ise HDP’nin olası kapatılma talepleri üzerinden yaratılacak polemikle zayıflatılmaya çalışılabilir.

Anket sonuçlarında Cumhur İttifakı’nın oy kaybı devam ettikçe, Türkiye içinde politik ortam çeşitli kırılmalara sahne olabilir.

 

The post Metropoll: Cumhur İttifakı’nın kan kaybı Ocak’ta hızlandı appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments