Sunday, December 3rd, 2023

Mevduat ve Kredi Faizlerinde Düşüş Devam Etti!

TL Mevduat ve TL Kredi Faizleri Azaldı…

Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 19 Şubat haftasında bir önceki haftaya göre 8 baz puan azalışla %16,14 olurken dolar mevduat faizi 13 baz puan azalışla %1,05 ve Euro mevduat faizi 2 baz puan azalışla %0,42 oldu.

TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise aynı haftada bir önceki haftaya göre 17 baz puan azalışla %19,73 oldu. TL bazlı konut kredi faizleri 11 baz puan azalışla %17,93; taşıt kredi faizleri 4 baz puan azalışla %19,21 ve ihtiyaç kredi faizleri 21 baz puan artışla %22,48 olarak gerçekleşti.

Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı aynı haftada 1 baz puan artışla %3,47 olurken Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı 36 baz puan azalışla  %2,38 oldu.

Ticari kredilere uygulanan mevduat spreadi TL için %3,59 olurken Dolar ve Euro için sırasıyla %2,42 ve %1,96 oldu. TL ticari kredilerdeki mevduat spreadi dolar ve Euro kredilere uygulanan spreadin yukarısında seyretmeye devam ediyor.

2018 Ağustos ayı sonrasında hızla tırmanışa geçen kredi ve mevduat faizleri 2019 Temmuz ayından itibaren TCMB’nin faiz indirimleriyle beraber düşüş trendine girmiştir. Covid-19 tedbirleri kapsamında başlatılan genişleyici politikalar yeni normale dönüşle beraber kademeli olarak sıkılaştırılmaya başlanmış ve TL faizlerde yukarı yönlü bir hareket olmuştur.

Faizlerin yüksek olduğu dönemlerde bankaların kredilere uyguladıkları faiz oranının mevduata uyguladıkları faiz oranıyla farkı yükselmektedir. Bir başka deyişle kredi/mevduat spreadi faizlerin yüksek olduğu dönemlerde yükselmektedir. BMD, bu durumu bankaların faiz artışlarını mevduattan önce kredilere yansıttıkları şeklinde yorumluyor…

 

BMD

The post Mevduat ve Kredi Faizlerinde Düşüş Devam Etti! appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments