Saturday, February 24th, 2024

Microsoft, Bitcoin (BTC) Ağı Tabanlı Yeni Hizmetini Devreye Aldı

Microsoft’un Merkezsiz Kimlik birimi kıdemli ürün yöneticisi Daniel Buchner, lider kripto para birimi Bitcoin’i (BTC) içeren önemli bir bilgi paylaştı. Buchner, Bitcoin ana ağı üzerindeki ION yani merkezsiz kimlik yönetimi hizmetini resmen devreye aldıklarını itiraf etti.

Microsoft, Bitcoin Ağını Seçti

Bitcoin ağında uygulamaya alınan platform ikinci katman çözümü olarak çalışacak ve merkezsiz genel anahtar altyapısını (DIDs/DPKI) destekleyecek. GitHub kitaplığındaki bilgilere göre de proje bundan dört yıl önce başlatıldı. Buna rağmen proje kurucusu tarafından paylaşılan gönderide aslında bu projenin temelinin 10 yıl önceki fikirle atıldığı vurgulanmakta. Projenin amacı ise bireylerle kurumlara, dijital kimlikleri üzerinde tam kontrol verebilmek. ION, ağdaki işlemler için Sidetree protokolünü kullanmakta.

Platformda yapılan her bir işlem ION düğümlerinin ilgili merkezsiz kimlik ile ilgili verileri ve işlemleri kategorize etmesini, depolamasını, işlemesini ve yakalamasını sağlayan özel bir hash ile şifrelenmiş durumda. Buchner konu hakkında yaptığı açıklamada da Bitcoin ana ağının bu konuda en güvenlisi olduğunu vurguladı.

“En Güvenli Ağ”

ION’un merkezi kurumlara güvenmediğini ve bunlar yerine tamamen merkezsiz olması gerektiğini belirten Buchner, tam olarak bu sebepten Bitcoin ağının seçildiğini ifade etti. Bu bağlamda daha fazla ağ düğümü çalıştırıldıkça ağın daha merkezsiz ve güçlü olacağını da vurgulayan Buchner, belki de Bitcoin fiyatının yükselişine katkı sağlamış olabilir.

Bitcoin’in Layer 2 çözümlerinden en bilineni Lightning Network olsa da Microsoft gibi dev bir kurumun bu yönde adım atması kesinlikle bunların yakında çok daha popüler olacağının sinyalleri olarak görülüyor.

Facebook Comments