Friday, February 23rd, 2024

MicroStrategy, Bitcoin (BTC) Almaya Doyamıyor: Yeni Alım Açıklandı

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) yaşadığı fiyat düşüşü en çok kurumsal yatırımcılara yaramış gibi gözüküyor. Bitcoin fiyatı kısa süre önce 28.800 dolara kadar gerilerken birçok bireysel yatırımcı paniğe kapılıp satış yaptı.

MicroStrategy, 31.000 Dolardan BTC Aldı

Daha önce milyonlarca dolarlık alım yapan MicroStrategy ise yine dip seviyeden alım yapmaya devam etti. Nasdaq tarafından listelenen ve halka arz olan MicroStrategy, ilk olarak 2020 yılında başladığı alımlara 2021 yılında da devam etti ve 314 BTC daha aldı.

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, 22 Ocak tarihinde yaptığı açıklamasında şirketin rezervlerindeki 10 milyon dolarlık fon ile Bitcoin alındığını belirtti. MicroStrategy CEO’sunun tam olarak 31.808 dolar seviyesinden BTC alımı yaptıklarını açıklaması ise bu düşüşlerin en çok kime yaradığını gösteriyor.

Şirketin BTC Yatırımı 2 Milyar Doların Üzerine Çıktı

Şirketin bünyesinde bu duyuru ile birlikte 70.784 BTC’ye sahip olduğu ortaya çıktı. MicroStrategy’nin ilk olarak 250 milyon dolar ile başladığı alımları an itibarıyla  2 milyar 265 milyon doların üzerinde değere sahip. Saylor, şirketin rezervlerine ek olarak bireysel bir şekilde de BTC yatırımı yaptığını açıkladı. MicroStrategy’nin yaptığı bütün alımların ortalamasının ise 15.000 dolar seviyelerinde olması, aslında ne denli kazançlı bir yatırım yaptığını ortaya koymakta.

btc grayscale

Aslında bu durum ünlü kripto para analisti Alex Krüger’ın ortaya attığı bir iddiayı destekliyor. Krüger, daha önceki açıklamasında BTC fiyatının 31.000 dolara kadar gerilemesinden sonra bireysel yatırımcıları uyarıp satış yapmamaları gerektiğini belirtmişti. Krüger, bireysel yatırımcılar satış yapınca kurumsal yatırımcıların alım yaptığını ve bunun en çok onlara yaradığını belirtti.

Grayscale’in tek bir günde üretilen BTC miktarının yaklaşık 8 katını satın alarak aslında Bitcoin için likidite krizinin ortaya çıktığını desteklemekte. Grayscale’e ek olarak MicroStrategy, PayPal ve Square gibi şirketlerle ödeme devlerinin de BTC alması, yakında kurumsal yatırımcıya bile yetmeyecek kadar az BTC kalmasına yol açabilir.

Facebook Comments