Thursday, April 18th, 2024

Mina Coin Nasıl Alınır?

Mina Coin, Mina protokolünün fayda sağlayan yerel kripto para birimidir.

Mina (MINA) Nedir?

Mina (MINA), dApp’leri daha verimli çalıştırmak adına hesaplama işlemlerini azaltmak için oluşturulmuş minimal bir blok zinciridir. Mina, kullanımdaki büyümeye rağmen boyutu sabit kalacak şekilde tasarlanmıştır ve dünyanın en hafif blok zinciri olarak tanımlanır. Ayrıca güvenlik ve merkezsizlik açısında dengeyi korur. Proje, Ekim 2020’de Coda Protokol olarak piyasaya sürülürken Mina olarak değiştirildi.

Mina, kullanıcıların platformu dığrudan gensis bloğundan oluşturulmasını sağlayan verimli bir dağıtılmış ödeme sistemi elde etmek için çalışır. Teknik tanıtım belgesi kendini “kısa bir blok zinciri” olarak nitelendirir. Protokol, bilgiler ifşa edilmeden kimlik doğrulaması sağlayan kriptografik bir kanıt olan zk-SNARK’ları kullanır.

Bununla birlikte kullanıcının platformu başlangıç bloğuna kadar izlemesini sağlamak, büyük bir ağda pratik olmayabilir. Bu nedenle Mina, yalnızca son birkaç bloğa odaklanan SNARK’ı aşamalı olarak hesaplar, bu son kullanıcıların bir bloğun tüm işlem geçmişi yerine zk-SNARK sıkıştırılmış kanıtı kontrol etmesi anlamına gelir. Mina protokolünün kalbinde, bir yardımcı kripto para ve takas aracı olarak işlem gören yerel para birimi olan MINA bulunur.

Mina, işlemleri nasıl gerçekleştirdiğinin dışında Bitcoin’ benzer ancak Ethereum’da kullanılan hesap modelinden de yararlanır. Mina, her bloğun bağlı olmasını sağlamak adına snarker kullanır. Platform, bir genesis bloğundan önyükleme sağladığında kısa ve öz merkezsiz ağlar için özel olarak tasarlanmış PoS mekanizması olan Ouroboros Samasika’yı kullanır.

MINA Coin Nereden Alınır?

MINA Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance üzerinden güvenle alınıp satılabilir. Mina Coin; Binance platformunda MINA/BTC, MINA/BNB, MINA/USDT ve MINA/BUSD paritelerinde işlem görüyor. MINA Coin, bu rehberin hazırlandığı sırada 3.06  dolardan alım satım işlemi görüyor.

MINA Coin satın almak için öncelikle Binance borsasına üye olmak gerekmektedir. Üyeliğin tamamlanmasıyla Binance hesap cüzdanına kripto para veya fiat para birimi transfer edilmelidir. Transferin tamamlanmasının ardından yukarıda belirtilen dört pariteden de Mina Coin satın alabilirsiniz. MINA/USDT işlem çiftinden satın alma için öncelikle bu paritenin arayüzüne gidilmelidir. MINA/USDT arayüzünde limit sekmesinde belirtilen alana satın alınmak istenen miktar girilir. Miktarın belirtilmesinin ardından MINA Al emri ile satın alma işlemi gerçekleştirilir.

Facebook Comments