Tuesday, January 31st, 2023

Monero (XMR), Dogecoin (DOGE) ve Ethereum (ETH) Teknik Analizi – 21 Ocak 2021

Bitcoin (BTC) fiyatının %5 ve üzerinde düşüş yaşaması kripto para sektörü için oldukça kötü bir durum yarattı. Kısa süre önce tüm zamanların rekorunu kıran Ethereum (ETH) da dahil olmak üzere Dogecoin (DOGE) ve Monero (XMR) gibi altcoinler sert düştü.

ETH/USD Teknik Analizi

Ethereum fiyatı 1.440 dolara kadar yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Bazı borsalarda 1.500 dolar olan ETH’nin ATH fiyatı, genel ortalamaya göre ise 1.430 dolar seviyelerinde. ETH fiyatının kırdığı bu rekor sonrasında ise BTC’nin hareketliliği yeniden 1.300 dolar seviyesinin altına inilmesine neden oldu.

eth/usd

ETH fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 1.200 dolar bandında tutunmaya çalışıyor ve 1.210 dolar desteğinden işlem görüyor. ETH/USD işlem çiftinin 1.200 dolar desteğini kaybetmesi durumunda ise fiyatın 1.050 dolara, buradan da 950 dolara inmesi muhtemel. Bu sebeple ETH yatırımcılarının 1.300 dolar üzeri kapanış olmadıkça riskli denemelerde bulunmamaları gerekmekte.

Monero (XMR) Fiyatı Yaralarını Sarabilecek mi?

XMR, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 137 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bundan yaklaşık 2 hafta önce önemli bir yükseliş trendi yakalayan XMR, piyasadaki düşüş sebebiyle bunu değerlendiremedi. Son 7 gün içerisinde %20 düşüş yaşayan XMR fiyatına en büyük darbe ise %8 ile bugün inmiş gibi gözüküyor.

Fibonacci geri çekilme seviyelerine göre XMR için bundan sonraki kritik destek 128 dolar olarak gözüküyor. 128 doların altına inilmesi ise ne yazık ki 98 dolara kadar giden trendin kapılarını aralayacaktır. Yukarı yönlü hareket için ise fiyatın 0,382 Fibonacci seviyesine denk gelen 164 dolar direncini kırması gerekiyor.

Dogecoin (DOGE) İçin Yatay Seyir Bitebilir

Uzunca bir süreden beri yatay seyreden ve Elon Musk’ın etkisi bitince eski ticari hacmine dönen DOGE, bunu kırmaya hazırlanıyor olabilir. DOGE/USD işlem çiftinde 0,0088 dolar seviyesi destek olarak işlem gördü ve bunun devamında 20 SMA, 50 SMA, 100 SMA noktalarının yer aldığı biliniyor.

DOGE fiyatı 0,0088 dolar seviyesinde tutunursa bunun devamında daha önce test edilen 0,01 dolar seviyesi görülebilir. DOGE fiyatının Fibonacci geri çekilme seviyesine göre 2 noktasına gelmesi ise yükselişin kısa vadede zor olabileceğine işaret ediyor. Bitcoin’in düşüşü bittiğinde ise DOGE  fiyatında toparlanma görülebilir.

Not: Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR

Facebook Comments