Sunday, October 17th, 2021

Mt. Gox Borsasının Mağdurları, Bitcoin (BTC) Ödemelerini Almaya Başlayabilir

Bir zamanlar dünyanın en büyük Bitcoin (BTC) ve kripto para borsası olan Mt. Gox, bu zamana kadar görülen en büyük hacklenme olayını yaşadı. Mt. Gox kripto para borsasının hacklenmesi ile milyarlarca dolarlık Bitcoin çalındı ve bu fonların kullanıcılara ait olması binlerce kişinin mağdur olmasına yol açtı.

Mt. Gox Olayında Yeni Gelişme

Mt. Gox ise yıllarca süren davaya rağmen hala mağdurların BTC ödemelerini yapmadı. Mt. Gox yatırımcıları hala yatırdıkları BTC’leri almadı ve bu fonları inanılmaz oranlarda değerlendi. Şirkete ve müşterilere ait yaklaşık 850.000 adet Bitcoin’in çalındığı bu saldırının bilançosu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 49 milyar dolara tekabül ediyor. Bu da Bitcoin fiyatının o tarihten bu yana 108 kat arttığını gösteriyor.

Mt. Gox’un Bitcoin ödeme planı henüz belli olmasa da bir taraf mağdur olan kullanıcılara Bitcoin ödemeyi planladığını belirtti. Fortress Investment Group LLC, iflas eden Mt. Gox kripto para borsasının mağdur ettiği kullanıcılara erkenden ödeme yapacağını açıkladı. Fortress, 2017 yılından beri SoftBank Group bünyesinde hizmet veriyor ve milyarlarca dolarlık bir holdinge bağlı.

Bitcoin Mağdurları Erken Ödeme Alabilecek

Bloomberg tarafından aktarılan bilgilere göre ise söz konusu erken ödeme, alınması planlanan asıl miktarın tamamını kapsamayacak ve daha düşük bir miktarda olacak. Söz konusu duruma rağmen Bloomberg, bu tarihe kadar Mt. Gox kripto para borsasından mağdur olan kullanıcılar için tasarlanan en yüklü ödeme planının bu olduğunu belirtti. Bu ödeme planı ile ilgili oylama ise ekim ayında başlayacak.

Fortress yöneticisi Michael Hourigan da konu hakkında yaptığı açıklamada bu tarihten itibaren 1 veya 1,5 yıl beklemek yerine mağdurların direkt olarak ödeme almayı indirimli bile olsa tercih edeceğini belirtti. Kullanıcıların bu süreçte yaşanan hard fork’lardan kazandıkları hakları da elde edecekleri belirtildi.

BTC ve BCH Ödemeleri Aynı Miktarda Olacak

Mt. Gox mağdurları ödeme alırken sadece BTC değil aynı zamanda aynı miktarda BCH de alabilecek. Mt. Gox ile ilgili gidişatın belli olması ise lider kripto para birimi Bitcoin ve dolaylı yoldan kripto para piyasasının gidişatını belirleyebilir.

Facebook Comments