Friday, February 23rd, 2024

Mt. Gox’un Bitcoin (BTC) Krizine Elon Musk da Değindi: Mt. Gox Olayı Nedir?

Mt. Gox, birçok Bitcoin (BTC) yatırımcısının unutamadığı olayların ve kripto para borsalarının başında geliyor olabilir. Bir zamanlar dünyanın en büyük Bitcoin borsası konumundaki Mt. Gox’un sonu da dünyanın en büyük Bitcoin saldırısı ile geldi. XRP yatırımcılarının yakından tanıdığı Jed McCaleb tarafından 2010 yılında piyasaya sürülen Mt. Gox borsası, kısa sürede başarı elde etti.

Mt. Gox Borsasına Ne Oldu?

Mt. Gox, daha sonra Jed McCaleb’in elinden çıktı ve Fransız geliştirici Mark Karpeles tarafından 2011 yılında satın alındı. Karpeles özellikle ilk 2 yıl inanılmaz işler çıkartarak borsayı dünyanın en çok kullanılan Bitcoin platformu haline getirdi. Ancak bazılarına göre içeriden bir olay, bazılarına göre ise net bir saldırı sonucunda borsa iflas etti.

Mt. Gox, Şubat 2014 döneminde alım satımları durdurdu ve bunun çok öncesinde para çekme işlemlerini askıya aldı. Yatırımcılarına karşı iflas koruması talebinde bulunan Mt. Gox, acı gerçeği ise kısa süre sonra açıkladı. 850.000 Bitcoin yani an itibarıyla 39,5 milyar dolarlık kayıp yaşayan Mt. Gox, borcunu ise hala ödeyemedi.

39 Milyar Dolarlık Kayıp, Elon Musk’ın Dikkatini Çekti

Bitcoin borsasının fonlarının büyük kısmı müşterilere ait olarak biliniyor ve Mt. Gox mahkeme tarafından bunların bir kısmını ödemeye mahkum edildi. Daha sonra “şüpheli” bir şekilde bir anda 200.000 BTC bulduğunu açıklayan Mt. Gox, rehabilitasyon sürecinde bunları fonlarını kaybeden müşterilere vereceğini belirtti. Bu süreç ise bir türlü başlamadı ve 200.000 BTC hala Mt. Gox borsasında duruyor.

Elon Musk ise Twitter üzerinden bunun hakkında esprili bir paylaşımda bulundu. Musk, filmlerinde imkansız işleri başarmasıyla ünlenen ve popüler kültürün bir parçası olan Chuck Norris’i kullanarak, sadece onun Mt. Gox’dan Bitcoin çekebileceğini ima etti. Musk’ın bu ifadesi aslında kendisinin hem Mt. Gox olayını bildiğini hem de bunu trajikomik bir şekilde eleştirdiğini gösteriyor.

Elon Musk bugün bir de kripto para cüzdanını eleştirerek aslında kripto para sektörüne yavaş yavaş hakim olmaya başladığını gösterdi. Musk’ın sadece Bitcoin veya Doge odaklı tek kelimelik tweetlerinin yerine bunların gelmesi ise olumlu bir gelişme olarak görülebilir.

Facebook Comments