Saturday, February 24th, 2024

Murat Sağman: Merkez Bankası tekrar ne zaman faizi indirecek?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçen hafta Perşembe 1 haftalık repo (politika) faiz oranını, ortalama beklentiye paralel değiştirmeyerek %17.00’de sabit tuttu. Toplantı sonrası açıklanan karar metni önceki metne göre neredeyse tıpatıp aynı. Sıkı para politikasının kararlılıkla uzun bir müddet sürdürüleceği ve gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacağı ifadeleri korundu. TCMB’nin enflasyon raporu’nda açıkladığı “Kalıcı fiyat istikrarı ve yüzde 5 hedefine varıncaya kadar, para politikası faizi ile gerçekleşen/beklenen enflasyon arasındaki denge, güçlü dezenflasyonist etkiyi koruyacak şekilde kararlılıkla sürdürülecektir.” ifadesi eklenen tek çok önemli cümle oldu.

Ocak ayı enflasyon verisinin enflasyon görünümünde kötüleşmeye işaret etmesi ve son dönemde belirginleşen küresel emtia fiyat artışının özellikle üretim maliyetinde yaratabileceği ek baskı, enflasyon üzerinde yukarı yönlü risklerin artmasına neden oluyor. TCMB, böylece enflasyona dair riskler konusunda temkinli söylemini korurken gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaştırma yapılacağı ifadesini yineledi . Bu gelişmelerin enflasyonda uzun süreli ve kalıcı bir etki oluşturması durumunda, TCMB’nin %9.4 olan 2021 yıl sonu tahmin hedefi ve %5 olan 2023 hedefi doğrultusunda ek sıkılaştırma ihtiyacı oluşacaktır. Açıkçası TCMB’nin politika faizini beklenenden çok daha uzun süre %17.00 seviyesinde tutmasını bekliyorum. TCMB’nin enflasyon hedefi dikkate alındığında, bu beklentiler, TCMB’nin de belirttiği gibi enflasyonda kalıcı düşük seviyelere ulaşılması için sıkı duruşun uzun süre korunması gerektiğine işaret ediyor. Eğer siyasi bir baskı olmaz ise İlk faiz indirimin en erken son bahar aylarında geleceğini düşünüyorum. Enflasyonu beklenenden daha erken ve fazla düşürse en iyi ve az bir ihtimalle ilk indirimin yaz aylarında yapabilir. Faizlerde enflasyonun düşmesiyle birlikte yapılacak böyle bir kademeli indirimlerin TL tarafında olumsuz algılanmayacağını düşünüyorum. TCMB’nin yüzde 2 reel faiz de kalmak istediğini mesajını alıyoruz. Merkez Bankası son yayınlanan Enflasyon Raporu’nda %9.4 seviyesindeki yıl sonu ve %7 seviyesindeki 2022 sonu enflasyon tahminini değiştirmemişti. Enflasyon muhtemelen Mart- Nisan aylarında %16’ya kadar yükseleceğini düşünüyorum. Buna rağmen Merkez Bankası’nın önümüzdeki aylarda bu yükselişin geçici olacağını öngörerek faiz artırmayacak diye tahmin ediyorum.

Bundan sonra risklerin Biden ve ABD-Türkiye tarafından olduğunu düşünüyorum. Dolar TL’de 6,80-6,85 çok önemli destekler. Şimdilik daha da altı zor gözükse de o seviyeleri kırması halinde 6,50 son hedef olacaktır. 7,20-7,25 seviyeleri kırılmadıkça dolar TL’de düşüş trendi devam edecektir veya bir süre daha mevcut seviyelerde kalacaktır. Bir sonraki TCMB faiz toplantısı 18 Mart’ta yapılacak. O toplantı için 3 Mart’ta açıklanacak şubat enflasyonu, çok önemli olacak.

 

Murat Sağman

Yazının Kaynağına Buradan Ulaşabilirsiniz

The post Murat Sağman: Merkez Bankası tekrar ne zaman faizi indirecek? appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments