Friday, February 23rd, 2024

Naci Ağbal’dan ‘sıkı duruş’ mesajıyla faiz artış sinyali

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, para politikasındaki ‘sıkı duruş’un enflasyonda yüzde 5 hedefi elde edilene kadar süreceğini belirtti.

Ağbal’ın aşağıdaki açıklamaları 18 Mart’ta yapılacak Para Politikası Kurulu’ndan faiz artışı kararı beklentilerini artırdı. Merkez bankasının Kasım ayından bu yana değişen para politikası beraberinde TL sene başından bu yana gelişmekte olan piyasalar içinde en fazla değer kazanan para birimi olurken, son hafta yaşananlar TL’nin kazanımlarını sildi.

Artan enerji ve başta gıda olmak üzere emtia fiyatları kürsel piyasalarda yükselmekte ve maliyet yönlü yeni enflasyon baskıları yaratmakta. Türkiye’de artmaya devam eden TÜFE enflasyonu da pozitif reel faizi daraltmış ve bu nedenle zaten dövizde kalmayı tercih eden yerlilerin TL’ye dönme olasılıını iyice düşürmüş durumda.

Ağbal, Merkez Bankası’nın blogunda yayınlanan ‘Kalıcı fiyat istikrarı için kararlı ve öngörülebilir para politikasının önemi’ başlıklı yazısından ana hatlar şu şekilde:

* Güven veren bir para politikası uygulayarak bu  amaca ulaşmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü kalıcı fiyat istikrarı  sürdürülebilir büyüme için,  toplumun refahı için, daha adil gelir dağılımı için ve daha fazla  istihdam için bir ön koşuldur.

* Ocak ayında sıkı parasal duruşumuzu korurken bu duruşun uzun bir  müddet sürdürüleceğini ve gerekirse ilave faiz artışı yapılabileceğini  belirterek sözle yönlendirmede bulunduk. Bu süreçte yaptığımız  açıklamalarda ise mevcut enflasyon riskleri karşısında bu yıl içinde  faiz indirimini uzun bir süre gündeme almamızın mümkün görünmediğini  belirterek sözle yönlendirmemizi belirgin bir şekilde güçlendirdik.

* Yıl sonunda enflasyonun yüzde 9.4 seviyesine düşmesini hedefliyoruz, ancak bu konudaki risklerin de farkındayız.

* Para politikasındaki sıkı duruşu yüzde 5 hedefini elde edene kadar sürdüreceğiz, enflasyonda bu seviyenin kalıcılığını sağlamak için gerekeni yapacağız. Hedefe ulaşmakla da  yetinmeyecek, enflasyonda bu seviyenin kalıcılığını sağlamak için  gerekeni yapacağız. Özetle, bu stratejimizin geçici değil, orta vadeli  bir strateji olduğunu ve hedeflerimize ulaşana kadar kararlılıkla  uygulanacağının altını çizmek isteriz.

* Sermaye girişlerinin istikrarlı bir hale gelmesi, dolarizasyonun tersine dönmesi ile birlikte döviz alım ihaleleri yoluyla rezervlerimizi artıracağız.

* Hukuk ve ekonomi alanındaki yapısal reformların da beklentiler yoluyla dezenflasyona destek vereceğini düşünüyoruz.

TCMB Blog

 

 

 

The post Naci Ağbal’dan ‘sıkı duruş’ mesajıyla faiz artış sinyali appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments