Wednesday, October 4th, 2023

NBA Top Shot Yaratıcısı Dapper Labs NFT Hizmetlerinden 2.6 Milyar Dolar Topladı

NBA Top Shot ateşi sönmüyor. Açık beta hizmetine yaklaşık beş ay kala Blockchain tabanlı platform NBA Top Shot’ta, üç milyondan fazla işlem ile 460 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi. NBA Top Shot etkinlikleri sürerken NFT koleksiyoncularının ilgisi çığ gibi büyüyor.

NBA Top Shot Ne Sunuyor?

NBA Top Shot platformu, Dapper Labs ile ortak yürüttüğü çalışmasında dijital koleksiyonculara NFT hizmeti sunuyor. NBA oyuncularının özel anlarını içeren bir dizi paket platformda satışa çıkarılıyor. Bu paketlerden çıkan üç özel an kullanıcıların hesaplarına ekleniyor. Daha sonra kullanıcıları bu özel anları piyasa fiyatından satışa sunabiliyor. Paketler içerdiği özel anların nadirliğine göre 9 ila 230 dolar arasında fiyatlardan alıcı buluyor. NBA Top Shot satışları oldukça yüksek rakamlara ulaştı. Resmi sitede son 30 günde ikincil satışlarda toplam 200 milyon dolarlık işlem kaydedildi.

NFT pazarı, 2020 yılı itibariyla neredeyse dört kat büyüme kaydetti. Bir rapora göre NFT piyasasının değeri 250 milyon doları aşmış durumda. NFT’ler müzik, spor ve eğlence sektöründe oldukça ilgi görüyor. Ancak bu pazarın lideri şüphesiz NBA Top Shot. An itibariyla NBA Top Shot resmi sitesinde 800.000’i aşkın kullanıcı kaydı var. Bu kullanıcıların 338.000’i hesabında en az bir tane özel ana sahip.

Dapper Labs’in Yol Haritası

Rohan Gharegozlou, 2018 yılında Dapper Labs’i kurdu. Ayrıca şirket CryptoKitties ile ortak çalışması yürüttü. Ethereum tabanlı kurulan platform, bir süre sonra kendi Blockchain’i olan Flow’u oluşturdu. NBA Top Shot geçtiğimiz ekim ayında piyasaya sürüldü. Gharegozlou, Dapper Labs’in son büyüme çalışmalarından bahsetti. Buna göre NBA Top Shot kullanıcı tabanı daha da genişleyebilir.

Ancak bunun beraberinde NBA Top Shot özelinde birtakım şikayetler de duyulmaya başlandı. Bunlardan bazılarından bahsedecek olursak; kullanıcıların NFT paketlerine erişebilmesi için uzun kuyruklar beklemesi, yapılan işlemlerin nakde çevrilmesi konusundaki yavaşlık, resmi sitenin bazı durumlarda yeni kayıt almaması gibi sorunlar oldukça sık dile getiriliyor. Ancak Gharegozlou bu sorunlar üzerinde değerlendirmelerde bulundu. Gharegozlou, oldukça titiz çalıştıkları için işlemlerin uzun sürdüğünü aktardı. Ayrıca sitedeki yoğunluk nedeniyle de bazen bu gibi sorunlar yaşanabileceğinin altını çizdi. Ayrıca Gharegozlou, NBA Top Shot arayüzüne yeni özellikler gelmesi için çalışma yürüttüklerini kaydetti.

Facebook Comments