Monday, February 26th, 2024

NFT Çılgınlığı Son 30 Günde Rekor Kırdı: 100 Milyon Dolar Görüldü

Kripto para sektöründe ilk olarak CryptoKitties oyunu ile ortaya çıkan Non-Fungible-Token’ler (NFT), 2021 yılına damga vurmaya devam ediyor. Son dönemde milyonlarca dolarlık NFT satışlarının yapıldığı birçok kişinin kulağına gitti. Paradigm kurucu ortağı Matt Huang ise son 30 günün verilerini toplayarak aslında bu durumun ne kadar büyüdüğünü ortaya koydu.

NFT Satışları Rekor Kırıyor

Matt Huang tarafından yayınlanan verilere bakıldığında gerçekten de son 30 gün içerisinde yapılan NFT satışlarının 100 milyon doların üzerine çıktığı görülüyor. Liderliği ise NBA Top Shot üstlenmekte. Bunun devamında Ethereum yatırımcıları arasında oldukça popüler olan Hashmasks ve CryptoPunks yer almakta.

Dördüncü sırada ise logosundan da anlaşılabileceği üzere futbol odaklı NFT platformu Sorare bulunuyor. Sorare üzerinde gerçek oyuncu kartları alınıp satılabilmekte ve oyuncuların gerçek hayattaki performanslarına göre bu kartlar değerlenmekte.

Axie Infinity, Oyun İçi NFT Konsepti İle Rekor Kırdı

Beşinci sırada yer alan Art Blocks %300’lük artış ile 1 milyon doların üzerinde satış yapmış durumda. Binance destekli Axie Infiity ise oyun tabanlı NFT konsepti ile oyun içi eşyaların koleksiyon ürünlerine dönüştürülüp token şeklinde satılmasını sağlıyor.

Kripto para sektörünün belki de en eski NFT platformlarından olan CryptoKitties’in ise 8. sırada yer aldığı ve son 30 günde %300 talep artışı yaşadığı görülüyor. Bunlara ek olarak sanal arazi satışlarının da NFT token satışlarına önemli bir katkı sunduğu biliniyor. Sadece Axie Infinity değil aynı zamanda Decentraland gibi birçok NFT platformu bu sayede önemli gelirler elde etti.

Ünlüler de NFT Çıkartıyor

Bunlara ek olarak NFT’lerin tekrar satışa sunulduğu piyasa olarak bilinen OpenSea’nin hacminde de son 30 günlük sürede %400 artış yaşandı. 8 milyondan 32 milyona kadar çıkan satış hacmi, NFT’lerin ikinci elde satışlarının da talep gördüğünü ortaya koymakta.

Ethereum tabanlı NFT’ler kesinlikle kripto para sektöründe önemli bir yere sahip ve bunu her geçen gün arttırmaya devam ediyor. Ünlülerin kendi NFT’lerini oluşturup satmaları sadece kripto para sektörünün değil ana akım medyanın da ilgisini çekti.

Kısa süre önce Linkin Park solisti Mike Shinoda ve dünyaca ünlü film yıldızı Lindsay Lohan da kendi NFT’lerini üretip satışa sunmuştu.

Facebook Comments